Šezdesetsedmogodišnja Roque tvrdi da vlasti zastrašivanjima i mučenjem protivnika vode žestoku kampanju protiv disidenata, te da se stanje zadnjih mjeseci izrazito pogoršalo..
Roque, iako boluje od dijabetesa, prestala je uzimati lijekove i pije samo vodu, što bi je, ako ustraje, moglo usmrtiti.
"Ponašanje sadašnje vlasti ne može se više podnositi", poručuje Roque, jedna od 75 oporbenjaka koji su završili u zatvoru 2003. tijekom protudisidentske akcije kubanskih vlasti koja je doživjela žestoku međunarodnu osudu.
Roque je tada bila osuđena na 20 godina zatvora "zbog djelovanja protiv neovisnosti i teritorijalnog integriteta zemlje", ali je već iduće godine uvjetno puštena na slobodu zbog zdravstvenih problema.
Marta Beatriz Roque, ekonomistica po zanimanju i disidentica od 1989., izjavila je za Reuters kako se nada da će njezin štrajk glađu utjecati na međunarodnu javnost i zaustaviti mučenja oporbe na Kubi. Otkad je na vlasti predsjednik Raul Castro, disidente se više ne osuđuje na dugotrajne zatvorske kazne, ali ih se tijekom kratkotrajnih pritvora muči i zlostavlja, tvrde protivnici režima.
"Na ovaj me korak potaknula situacija koja je svakim danom sve gora", kaže Roque.
Ona također traži oslobađanje Jorgea Vazqueza Chaviana, disidenta koji je, po njezinim riječima, odbio izaći iz zatvora nakon što je odslužio jednogodišnju kaznu, na koju je osuđen zbog navodnog gospodarskog kriminala. Vazquez je jedan među njezinim pristašama koji su joj se pridružili u ponedjeljak i također počeli štrajk glađu.
Kubanske vlasti disidente smatraju plaćenicima svojih dugogodišnjih ideoloških neprijatelja - Sjedinjenih Država.