"Prije sedam godina sve smo proizvodili u Sloveniji, a sada oko 55 posto. Ostatak proizvodnje je u Srbiji, Češkoj i Švedskoj", rekao je u razgovoru za poslovni prilog ljubljanskog "Dela" od ponedjeljka Franjo Bobinac, direktor koncerna "Gorenje" s 11.000 zaposlenih
U vrijeme internacionalizacije proizvodnje "Gorenje" je akvizicijama steklo tvrtke u Češkoj i Švedskoj, čiju će proizvodnju i tehnologiju postupno seliti u Sloveniju, dok će se proizvodnja s nižim stupnjem dodane vrijednosti i dalje seliti u Srbiju, gdje su niži troškovi rada, pojašnjava Bobinac.
"U Srbiji trenutačno imamo 1200 zaposlenih, za koju godinu bit će ih 500 više. S našim sindikatom imamo sporazum da broj zaposlenih u Sloveniji nećemo dodatno smanjivati, ali ćemo zatvoriti proizvodnju u švedskoj podružnici Asko. Troškovi rada u Švedskoj tri puta veći nego u Sloveniji i devet puta veći nego u Srbiji", rekao je Bobinac. Dodao je da se o uvjetima otpuštanja zaposlenika "Gorenja" u Švedskoj već pregovara, što je za njega osobno bila "prava škola" demokracije, jer je pomoć za prekvalifikaciju radnika ponudila i švedska država te općina na čijem području djeluje njihova švedska tvrtka.
Internacionalizacija proizvodnje i traženje novih tržišta, po riječima Bobinca, neophodni su kako "Gorenje" srednjoročno ne bi došlo u teškoće koje su pogodile mnoge druge tvrtke u istoj branši, osobito zbog krize u Europi i pada prodaje.
"Tržište kućanskih aparata u Europi već je palo za 4,3 posto, a ove će godine doživjeti pad od 3 do 5 posto", rekao jed Bobinac, koji poslovne rezultate tvrtke unatoč tome ocjenjuje relativno pozitivnima, ali upozorava da se kriza u Europi te smanjivanje potrošnje trajnih industrijskih dobara nastavljaju.
"Kad su ljudi nezaposleni ili se boje da će ostati bez posla, onda kupuju hranu, a ne hladnjak ili štednjak", rekao je Bobinac, ali je izrazio nadu da će se nastaviti rast na vaneuropskim tržištima poput Kine, te sjeverne i južne Amerike.