Istaknuo je da je time potvrđeno da se rješenjem Trgovačkog suda ne postiže svrha, da Grad i Varkom nisu bili obvezni predavati novonastali otpad T7 Grupi i da je baliranje bilo zakonito, te da mu je drago da se pokazalo da je Grad govorio istinu, a da je druga strana željela ostvariti neke svoje interne ciljeve.
«Iz svih postupanja T7 Grupe, otkad je Grad krajem lipnja objavio koncesiju za novonastali otpad, od njihove žalbe do ovog pokušaja da se traženjem ovakve jedne mjere od suda blokira naše rješenje problema otpada – jasno je da je drugoj strani bilo u interesu da opstruira legalno rješenje koje Grad traži», istaknuo je Habuš.
Dodao je da će troškove žalbe i postupka snositi T7 VIS te pozvao građane da ne nasjedaju na provokacije.
Jedino zakonski potpuno ispravno, ekološki i cjenovno najprihvatljivije rješenje će biti ono rješenje koje ćemo dobiti koncesijom, kazao je Habuš, dodavši da bi, da nije bilo žalbe T7 Grupe i sličnih opstrukcija, Grad 31. srpnja otvorio ponude te bi Gradsko vijeće u kolovozu odabralo koncesionara i konačno bi se moglo zaustaviti balirku.
«Postupak koncesije će se nakon izjašnjavanja Komisije za javnu nabavu nastaviti ili prekinuti – ovisno o tome kakvo će biti njihovo izjašnjavanje na žalbu T7 Grupe, a nakon toga ćemo u roku od 20 dana imati otvaranje ponuda i vjerujem s kvalitetnim rješenjima doći pred Gradsko vijeće koje će zatim odlučiti koja je ponuda za građane Varaždina i naš problem najprihvatljivija», kazao je gradonačelnik.
Istaknuo je da i nakon toga postoji mogućnost žalbi te pozvao T7 Grupu da pravdu traži putem suda, a Grad pusti da pokuša naći rješenje problema s otpadom.
Osvrnuo se Habuš i na sutrašnji mirni prosvjed koji kod baliranog otpada u Brezju organizira novoosnovani Eko stožer Varaždin. «Oni traže zakonsko i ekološki i cjenovno najprihvatljivije rješenje, što i Grad pokušava naći te im u tom smislu dajem podršku u nastojanjima da se zajedničkim snagama učini pritisak na nadležne institucije kako bi se problem varaždinskog otpada što prije riješio», zaključio je Habuš.
Rješenjem Trgovačkog suda koje je u Grad stiglo početkom prošlog mjeseca se Gradu Varaždinu i Varkomu zabranjivala isporuka novonastalo komunalnog otpada s područja grada i naselja u kojima ga skuplja Varkom - bilo kome drugome osim T7 VIS-u, tako dugo dok Županijski centar za gospodarenje otpadom ne preuzme konačno zbrinjavanje komunalnog otpada.
Varkom, Grad Varaždin i tvrtka T7 VIS Davora Patafte prije nekoliko su godina sklopili ugovor prema kojem bi se balirani otpad zbrinuo u tvornici za mehaničko biološku obradu otpada. Taj je ugovor lani postao predmet istrage USKOK-a, a gradska vlast na čelu s Habušem, koja ga smatra štetnim za grad, odlučila je zatražiti utvrđivanje njegove ništetnosti te naći novo, jeftinije i brže rješenje problema otpada.