Preliminarna analiza Agencije za financijske usluge (FSA) prvi je konkretan korak u smjeru reforme libora nakon skandala s namještanjem njihove vrijednosti koji je pogodio banke širom svijeta i narušio ugled regulatora na obje strane Atlantika.
"Postojeća struktura i upravljanje liborom više ne odgovaraju svrsi, potrebna je reforma", zaključio je izvršni direktor FSA Martin Wheatley u jednom govoru u Londonu.
Stroža regulativa za ključnu kamatu za međubankovne pozajmice mogla bi se primijeniti i na indekse tržišta dionica i na one za cijene ključnih roba poput nafte i zlata, dodao je.
Kamata za međubankovne pozajmice na londonskom tržištu (libor) utječe na široku lepezu financijskih transakcija, od plaćanja kreditnim karticama do složenih izvedenih financijskih proizvoda a njezina je vjerodostojnost narušena kada se otkrilo da su banke koje je određuju manipulirale njezinom vrijednošću.
FSA je napravila analizu nakon što su britanski i američki regulatori kaznili britansku banku Barclays novčanom kaznom čiji je ukupni iznos premašio 450 milijuna dolara zbog namještanja libora. S prijetnjom novčane kazne suočava se i Royal Bank of Scotland.
Wheatley je u svojim prijedlozima nedvosmisleno naglasio da bi se u pojedinim slučajevima trebale koristiti alternative liboru. Ujedno je predložio različitu metodu izračuna te ključne kamatne stope za međubankovne pozajmice.
Alternativne referentne kamatne stope trebale bi se manje temeljiti na procjenama a više na stvarnim trgovinskim transakcijama, drži čelnik FSA. Nadalje, u izračun libora moglo bi se uključiti više banaka.
Dosada je članstvo u odboru za određivanje libora bilo rezervirano za malenu skupinu banaka, koje su svakog dana dobrovoljno dostavljale procjene o visini kamata za vlastito zaduživanje u različitim valutama i za različita vremenska razdoblja.
Nemoguće je odmah zamijeniti libor drugim rješenjem jer je ugrađen u brojne ugovore a možda uopće neće biti moguće zamijeniti ga u potpunosti jer alternative nisu savršene, naglasio je Wheatley u razgovoru za Reuters.
Ako bi se kamate temeljile na stvarnim trgovinskim transakcijama, postavilo bi se pitanje što učiniti ako nema transakcija potrebnih za izračun određene kamate. Čelnik FSA predlaže da se taj problem riješi "interpolacijom" kamata koje se koriste u učestalijim trgovinskim transakcijama.
Nadalje, nadzor libora mogao bi biti povjeren "odboru supervizora" iz cijelog svijeta, kojim bi predsjedala Velika Britanija, predlaže čelnik FSA.
Takav prijedlog možda neće oduševiti regulatore iz drugih zemalja. U SAD-u su se, primjerice, pojavili zahtjevi za alternativom liboru koju bi nadzirale američke vlasti. Europska unija predložila je pak da euribor, kamatu za međubankovne pozajmice u eurima, regulira Europska središnja banka (ESB).
Britanski financijski sektor ima rok do 7. rujna da dostavi mišljenje o Wheatleyevoj analizi a konačne preporuke moraju biti završene do kraja idućeg mjeseca. Očekuje se da će iduće godine neke od njih biti uključene u novi prijedlog zakona.