Svih 7 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u anketi Hine, danas očekuje stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks porastao je prošloga tjedna 1,04 posto, na 1.709 bodova, a Crobex10 0,92 posto, na 932 boda.
Redovni promet dionicama dosegnuo je 48,3 milijuna kuna, što je otprilike 3 milijuna više nego prethodnoga tjedna, ali i dalje mršavo.
„Početak tjedna na domaćem tržištu mogao bi biti miran.
Vrlo vjerojatno trgovanje će biti pod utjecajem inozemnih burzi, s obzirom da nema značajnijih korporativnih vijesti koje bi mogle generirati kretanje Crobexa“, kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische banci.
Premda poslovni rezultati kompanija nisu bili impresivni i premda Fed i ECB nisu prošloga tjedna ispunili očekivanja, na Wall Streetu su cijene dionica porasle četvrti tjedan zaredom, dosegnuvši najviše razine u tri mjeseca, a njihov bi se uspon mogao nastaviti.
Uspon u petak potaknuli su bolji nego što se očekivalo podaci o zaposlenosti. U srpnju je u SAD-u broj zaposlenih povećan za 163.000, najviše u posljednjih pet mjeseci i znatno više nego što se očekivalo.
Dow Jones indeks prošloga je tjedna ojačao 0,2 posto, dok je S&P 500 porastao 0,4, a Nasdaq indeks 0,3 posto.
No, jutros su na europskim burzama cijene dionica pale jer su ulagači odlučili povući dio dobiti s tržišta nakon snažnog rasta cijena u petak.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica oslabio je do 9,30 sati 0,3 posto, na 1.078 bodova, nakon što je u petak skočio za 2,5 posto, dosegnuvši najvišu razinu u četiri mjeseca.
„Inozemne burze u petak su snažno reagirale. Danas se, međutim, očekuje mirno trgovanje, a sudeći po kretanjima u predtrgovanju, moguć je i blagi cjenovni minus“, navodi Špoljar.
Kako dodaje, od domaćih makroekonomskih vijesti danas se očekuju podaci o maloprodaji.
Državni zavod za statistiku objavit će prvu procjenu prometa u trgovini na malo u lipnju, a zbog slabosti tržišta rada i smanjenja raspoloživog dohotka, očekuje se pad potrošnje četvrti mjesec zaredom.
Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, u prosjeku očekuje pad potrošnje u lipnju u odnosu na isti mjesec prošle godine za 4,2 posto. Svi anketirani očekuju pad, i to u rasponu od 3 do 5,5 posto.
„Moguća je reakcija tržišta na taj podatak, pogotovo ako znatnije odstupi od procjena ekonomista“, zaključuje Špoljar.