"Svakako bih na neki način ratificirao sporazum i odredio hrvatske granice", rekao je Josipović za dnevnik Nove TV.
"Mislim da bi trebalo svakako napraviti i to preporučam da učini, da se javnosti vrlo jasno kaže, da li su na dan osamostaljenja Hrvatske sporna područja bila u sastavu Hrvatske ili u sastavu Bosne i Hercegovine", pojasnio je predsjednik.
Ako bi se Hrvatska odlučila za ratifikaciju, a utvrdi se da je to bio teritorij BiH, onda bi, tvrdi Josipović, za ratifikaciju bila dovoljna relativna većina u Saboru.
"Međutim, ako se pokaže da su to bila područja u sastavu Hrvatske, onda bi tu po meni trebala potrebna dvotrećinska većina".
BiH nije ratificirala sporazum, kao što tvrde neki mediji, tvrdi Josipović, i smatra da će se u BiH vrlo teško doći do ratifikacije.
Ako se sporazum ne ratificira, po Josipovićevu tumačenju postojao bi i dalje privremeni režim vezan za granicu u Malostonskom zaljevu, a promjena privremenog rješenja značila bi "otvaranje nekog postupka arbitraže". Na to bi međutim, tvrdi on, trebala pristati i BiH, što je po njegovu mišljenju vrlo komplicirano a rezultato toga neizvjestan.
To je jedno od pitanja o kojima je potreban nacionalni konsenzus, rekao je predsjednik.
Izjave nekih političara koji tvrde da u trenutku postizanja toga sporazuma predsjednik Franjo Tuđman nije imao točan uvid u stvari, po Josipoviću predstavljaju "ponižavanje prvog predsjednika Republike Hrvatske" i nisu dobre ni za državu niti su dobar argument u sporu.