Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjuje u prosjeku da je u lipnju industrijska proizvodnja pala za 4,6 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Pritom svi očekuju pad, i to u rasponu od 4 do 5 posto.
Pokažu li se te procjene točne, bio bi to šesti mjesec uzastopnog pada industrije. Bio bi to i veći pad nego u svibnju, kada je proizvodnja oslabila za 3,8 posto.
Kao glavni razlog pada proizvodnje makroekonomisti navode restrukturiranje u kompanijama, te nejaku domaću i inozemnu potražnju.
Domaća potrošnja pada već tri mjeseca zaredom. Zbog smanjenja raspoloživog dohotka kućanstava, niske razine zaposlenosti i stagnacije neto plaća, u svibnju je promet u trgovini na malo oslabio 4,4 posto.
Istodobno slabi i inozemna potražnja, zbog recesijskih prijetnji gospodarstvima eurozone.
„Uz slabu domaću potražnju, na industrijsku se proizvodnju negativno odražavaju i nepovoljna kretanja u Europskoj uniji, našem najznačajnijem vanjskotrgovinskom partneru, odnosno slabija inozemna potražnja. Istovremeno restrukturiranje pojedinih industrijskih grana negativno utječe na razinu proizvodnje, kao i nedostatak investicija“, navodi jedan od makroekonomista u anketi Hine.