FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

BiH i Makedonija pokreću novu istragu o pogibiji Trajkovskog

MOSTAR, 22. srpnja 2012. (Hina) - Vlasti BiH i Makedonije najavile su u nedjelju da će ponovno pokrenuti istragu o okolnostima pogibije makedonskog predsjednika Borisa Trajkovskog u zrakoplovnoj nesreći prije osam i pol godina nedaleko od Mostara, nakon novih saznanja o toj nesreći.

Kako je priopćeno iz Vijeća ministara BiH, ministar prometa i veza Makedonije Mile Janakieski predstavio je u nedjelju u Sarajevu bosanskoghercegovačkom kolegi Damiru Hadžiću dokument koji sadrži nova saznanja o nesreći zrakoplova Beechcraft Super King Air 200 koja se dogodila 2004. kod Rotimlja, u blizini Mostara, u kojoj je poginuo makedonski predsjednik Boris Trajkovski sa suradnicima.

Prema priopćenju, Jankieski je uputio Hadžiću i službeni prijedlog o ponovnom otvaranju istrage i predložio uspostavu mješovite radne skupine koja bi preispitala sve okolnosti nesreće.

Hadžić je istaknuo da je u interesu Bosne i Hercegovine da se okonča istraga, da prestanu špekulacije o uzrocima nesreće i da je suglasan s ponovnim otvaranjem istrage. Dogovoreno je da se uspostavi zajednička radna skupina bosanskohercegovačkih i makedonskih stručnjaka koja bi do kraja rujna trebala napraviti izvještaj o okolnostima pada makedonskog predsjedničkog zrakoplova.

Predsjednik povjerenstva za istragu nesreće u Makedoniji Sotir Kostov rekao je nedavno za televizijski program Al Džazire Balkan da njegova zemlja posjeduje četiri nova dokaza koja mogu pomoći u rasvjetljivanju okolnosti te nesreće.

Zrakoplov makedonske vlade u kojem su uz Trajkovskog bili savjetnici iz njegovog ureda Dimka Ilkova-Bošković, Risto Blaževski i Anita Lozanovska, Mile Krstevski, zaposlen u makedonskom ministarstvu vanjskih poslova, Boris Velinov i Ace Velinovski, zaduženi za osiguranje, te piloti Marko Markovski i Branko Ivanovski, pao je 26. veljače 2004. godine kod sela Rotimlja blizu Mostara.

Vlasti BiH su u istrazi nakon nesreće utvrdile kako su vremenski uvjeti i i pogrešna procjena pilota rezultirali padom makedonskog zrakoplova, dok su mediji u BiH krivnju za nesreću pripisivali i mirovnim snagama (SFOR) iz francuskog kontigenta, čiji su pripadnici davali upute s Kontrolnog tornja Zračne luke u Mostaru.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙