U Moody's-u drže kako je važno to što je BiH poduzela korake koji će osigurati servisiranje vanjskog duga, a istodobno ocjenjuju kako je realno očekivati da bi ta zemlja mogla sklopiti nov sporazum s Međunarodnim monetranim fondom (MMF) što će osigurati i lakši pristup drugim inozemnim izvorima financiranja.
Slabi izgledi za gospodarski rast i nepovoljno gospodarsko i financijsko okruženje u regiji i Europi razlog su pak za suzdržnost u procjeni mogućeg gospodarskog oporavka u narednim godinama.
Agencija Moody's Investors Service angažirana je u BiH od 2003., a Standard & Poors od 2008. godine. Obje agencije redovito prate stanje u Bosni i Hercegovini i najmanje jednom godišnje dolaze u misiju kako bi u izravnim razgovorima s dužnosnicima i predstavnicima tijela vlasti države i entiteta te s predstavnicima međunarodne zajednice, gospodarstvenog i akademskog života dobili sveobuhvatnu sliku o stanju i perspektivama BiH.
Procjenitelji Moody's-a u BiH su boravili ranije ovog mjeseca.
Posljednja procjena Standard & Poorsa je iz ožujka ove godine i BiH je svrstala u kategoriju B sa stabilnim izgledima.
BiH je istodobno za procjeniteljske kuće država visokog kreditnog rizika.
Najbolji kreditni rejting u široj regiji trenutačno ima Slovenija s ocjenama A 2 odnosno A +, no obje procjeniteljske kuće uz to su dodale i negativne izglede.
Najgora je pak Grčka koja je u kategoriji C odnosno CCC i smatra se državom koja nije u stanju ispunjavati svoje obveze.