Nećemo napustiti pogon kako izvještavaju neki portali, niti je Stožer za obranu Diokija to sugerirao radnicima, kaže Rumenović.
Podsjeća pritom da je Stožer 21. lipnja izvijestio kako je situacija u Diokiju eskalirala do te mjere da od 1. srpnja više neće moći garantirati sigurnost postrojenja na Žitnjaku, a ne da će radnici napustiti Žitnjak.
Rumenović objašnjava kako napuštanje pogona ne bi bilo u interesu radnika zbog niza razloga, a najvažniji su odredbe Zakona o radu koje propisuju obvezu dolaska na posao odnosno moguće sankcije zbog izostanaka. Pored ZOR-a, kaže Rumenović, radnici moraju voditi računa o sigurnosnim propisima koji su strogi u petrokemijskoj industriji, a radi se o nadzoru zapaljivih tvari i posuda pod tlakom.
Rumenović kaže da u iduća dva-tri dana radnici očekuju ispunjenje svojih zahtjeva. To su isplata zaostalih plaća i otpremnina prema kolektivnom ugovoru, o čemu su izvijestili i Vladu.
Na pitanje što će radnici učiniti ne ispune li se ti zahtjevi u željenom roku, kazao je kako na to sada ne može odgovoriti.
Proizvodnja u Diokiju stoji već deset mjeseci, a oko 450 radnika potražuje pet plaća. Tvrtka je u blokadi zbog potraživanja vjerovnika i dobavljača.