Dow Jones indeks oslabio je 1,09 posto, na 12.502 boda, dok je S&P 500 potonuo 1,60 posto, na 1.313 bodova, a Nasdaq indeks 1,95 posto, na 2.836 bodova.
Španjolska je jučer i službeno zatražila međunarodnu pomoć u spašavanju banaka, no nije navela točno koliko joj treba od 100 milijardi eura koliko joj je nedavno ponudila eurozona.
Prema prvim procjenama, za sanaciju banaka Španjolskoj treba oko 60 milijardi eura, no ulagači se plaše da to nije konačan iznos. Zbog toga su jučer cijene dionica u Španjolskoj potonule više od 3,5 posto, dok su prinosi na njezine državne obveznice znatno porasli.
Porasli su i prinosi na talijanske obveznice, dok su cijene tamošnjih dionica potonule 4 posto.
U petak su na Wall Streetu cijene dionica porasle, među ostalim i zbog toga što su se lideri Njemačke, Francuske, Italije i Španjolske dogovorili da će na summitu Europske unije predložiti ulaganja od 130 milijardi eura u poticanje gospodarskog rasta.
Međutim, Njemačka se ponovno usprotivila izdavanju zajedničkih euroobveznica i fleksibilnijoj uporabi fondova za financijsku stabilizaciju.
Zbog toga je splasnula nada da će EU summit u četvrtak i petak uroditi napretkom u rješavanju dužničke krize.
„Ulagači se plaše da će produbljivanje dužničke krize dodatno naštetiti rastu globalnog gospodarstva, koji se ionako usporava. Pad cijena nafte i rekordno niski prinosi na njemačke i američke obveznice ukazuju na usporavanje globalnog rasta, dok rast cijene zaduživanja prezaduženih članica eurozone i jačanje dolara pokazuju da je dužnička kriza još daleko od rješenja“, kaže Mandy Xu, analitičarka u banci Credit Suisse.
Osim u Italiji i Španjolskoj, i na drugim su europskim burzama cijene dionica jučer oštro pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,14 posto, na 5.450 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,09 posto, na 6.132 boda, a pariški CAC 2,24 posto, na 3.021 bod.