Svih 8 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuje danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks oslabio je jučer 0,01 posto, na 1.619 bodova, a Crobex10 0,05 posto, na 880 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je 5,5 milijuna kuna, što je oko 200 tisuća više nego dan prije.
„Mnogi su ulagači vjerojatno mislima već na odmoru, s obzirom na predstojeći produženi vikend, pa danas očekujem stagnaciju Crobexa, neveliki promet i mirno trgovanje, slično kao i jučer“, kaže Tamas Nagy, broker u Erste & Steiermaerkische banci.
Milijunski promet ostvaren je jučer samo dionicama HT-a. Uz promet od 1,7 milijuna kuna, cijena joj je porasla za 0,7 posto, na 198 kuna.
S obzirom da je Vlada jučer predložila ukidanju naknade od 6 posto na usluge u mobilnoj telefoniji, što bi se primjenjivalo od 1. srpnja, i danas će dionica HT-a biti u fokusu ulagača.
Njihovu pažnju mogla bi privući i dionica Diokija, kojoj je cijena jučer porasla za više od 20 posto, na 21,70 kuna, nakon što je u utorak ministar financija Slavko Linić najavio mogućnost ulaska države u vlasništvo Diokija.
No, jučer je prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić rekao da je Linićeva izjava krivo shvaćena jer se Vlada neće upuštati u to dok ne nađe strateškog partnera koji je spreman uložiti 10-15 milijuna eura potrebnih za pokretanje proizvodnje u Diokiju.
Jučer je osjetnije, 4,7 posto, porasla i cijena dionice Badela 1862, pa je njezin rast u posljednja dva dana premašio 60 posto. Posljedica je to vijesti da je kineska kompanija Tadee Holding Group iskazala zanimanje za investiranje te ulazak u vlasničku strukturu Badela.
Među dobitnicima našla se jučer i dionica Ine, s rastom cijene za 2,7 posto, nakon što je na Glavnoj skupštini donesena odluka o zadržavanju lanjske dobiti radi pokretanja investicijskog ciklusa vrijednog 2 milijarde kuna.
Domaćem tržištu posljednjih dana poticaji ne stižu ni sa stranih burzi. Na Wall Streetu su u srijedu burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni nakon što je Fed odlučio produžiti program, nazvan 'Operacije Twist' do kraja godine.
Nastavak tog programa prodaje kratkoročnih, a kupnje dugoročnih državnih obveznica, kojemu je cilj zadržati dugoročne kamatne stope na niskim razinama i tako potaknuti kreditiranje i rast gospodarstva, bio je očekivan.
No, ulagače je razočaralo što nije najavljena nova, treća runda kvantitativnog popuštanja monetarne politike.
Ulagače je pokolebalo i to što je Fed smanjio procjene rasta američkog gospodarstva u ovoj godini u raspon od 1,9 do 2,4 posto, s 2,4 do 2,9 posto, koliko je procjenjivao u travnju.
„No, ohrabrujuće je što je američka središnja banka poručila da je spremna poduzeti dodatne mjere ako to bude potrebno. Općenito, ulagači na svjetskim tržištima nadaju se novoj rundi poticajnih monetarnih mjera najmoćnijih središnjih banaka u svijetu, od kineske i japanske, do europskih“, kaže Tamas Nagy.