KAIRO - U Egiptu je počelo glasovanje u drugom krugu predsjedničkih izbora u koji su ušli Mohamed Morsi, vođa Muslimanske braće, i Ahmed Šafik, bivši premijer. Gotovo 50 milijuna Egipćana ima pravo u subotu i nedjelju izići na izbore na kojima će se birati nasljednik Hosnija Mubaraka svrgnutog u veljači 2011. Izbori slijede nakon dviju spornih odluka Ustavnoga suda. Jednom se poništavaju rezultati parlamentarnih izbora, a drugim se Šafiku omogućuje da ostane na vlasti unatoč zakonu kojim se zabranjuje kandidiranje članovima bivšega režima.
NEW YORK - Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon pozvao je na mirne izbore u Egiptu nakon nemira izazvanih proglašenjem parlamenta nelegalnim. Ban Ki-moon je "primijetio živu raspravu i uznemirenost Egipćana zbog odluke Ustavnoga suda" koji je parlament proglasio nezakonitim zahvaljujući rupi u izbornom zakonu, priopćio je glasnogovornik UN-a Martin Nesirky. "Glavni tajnik nada se da će se drugi krug predsjedničkih izbora odvijati u mirnoj i otvorenoj atmosferi", dodao je.
TOKIO - Japanski premijer Yoshihiko Noda dopustio je u subotu da se puste u pogon dva nuklearna reaktora na zapadu zemlje, prvi put nakon nesreće u Fukushimi izazvane tsunamijem 11. ožujka 2011., prenijeli su japanski mediji. "Odlučili smo ih pustiti u pogon i sada traju pripreme", objasnio je ministar industrije Yukio Edano na konferenciji za novinare. Odluka je donesena u subotu ujutro nakon ministarskog sastanka na kojemu je premijer dobio konačni pristanak lokalnih vlasti. Trenutačno je zaustavljeno ukupno 50 reaktora na japanskim otocima zbog stalnih potresa ili zbog redovitog održavanja.
YANGON - U sukobima muslimana i budista na zapadu Mianmara poginulo je najmanje 50 ljudi, a 54 je ranjeno "od 28. svibnja do 14. lipnja", piše državni tisak u subotu. List New Light of Myanmar ne navodi je li tim brojem obuhvaćeno i desetero muslimana koje je 3. lipnja linčovalo razjareno mnoštvo budista htijući se osvetiti za navodno silovanje i ubojstvo žene na jugu države Rahina, ali navedeno razdoblje obuhvaća i taj događaj koji je potaknuo sukob. U novom izvješću o broju žrtava ne navodi se ni vjerska pripadnost žrtava. Nešto ranije objavljen je podatak o 29 mrtvih (16 muslimana i 13 pripadnika rahinske etničke manjine, uglavnom budista), ali u taj broj nije uključeno deset linčovanih muslimana. Vjersko nasilje izbilo je 8. lipnja na sjeveru države Rahin, na granici s Bangladešom, a poslije se proširilo i na prijestolnicu te države Sitve. U nasilju je izbjeglo više od 30.000 ljudi i više od 2.000 kuća je spaljeno.