"Zemlje članice su se usprotivile bilo kakvoj vojnoj intervenciji, nametanju promjene režima i jednostranim sankcijama" u tom dijelu svijeta, rekli su nakon susreta na vrhu u Pekingu predsjednici zemalja SCO-a.
Čelnici SCO-a (Rusija, Kina i četiri bivše sovjetske republike - Kazahstan, Uzbekistan, Tadžikistan i Kirgistan) potvrdili su izjave koje su večer prije, u prigodi otvorenja summita, dali Moskva i Peking.
U posebnom osvrtu na Siriju, SCO u završnom priopćenju ističe "nužnost zaustavljanja svakog oblika nasilja, bez obzira tko ga provodi" i zauzima se za "mirno rješenje sirijskog problema putem političkog dijaloga".
Više od 13.400 ljudi, većinom civila koje su ubile režimske snage, poginulo je u Siriji, po podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava (OSDH) u petnaest mjeseci pobune.
Američka državna tajnica Hillary Clinton pozvala je u srijedu na prijenos vlasti prijelaznoj vladi u Siriji.
SCO se u četvrtak usprotivio i uporabi sile prema Iranu koji zapadne zemlje optužuju da želi proizvesti atomsko oružje.
"Svaki pokušaj da se iransko pitanje riješi silom bio bi neprihvatljiv i donio bi nepredvidljive posljedice, prijeteći stabilnosti i sigurnosti u regiji i cijelome svijetu", upozorilo je šest zemalja.
Iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad koji je u četvrtak bio u Pekingu, razgovarao je predvečer s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
"Uvijek smo podupirali pravo iranskog naroda na suvremene tehnologije i na mirnodopsko korištenje atomske energije. Ali želim naglasiti da govorimo doista o mirnodopskom korištenju. Poznato vam je naše stajalište", kazao je Putin iranskom kolegi.
I Kina, tradicionalni saveznik Irana, često opetuje da nije za primjenu sile prema Teheranu. No u srijedu je premijer Wen Jiabao rekao Ahmadinedžadu kako se Peking protivi tome da bilo koja zemlja na Bliskom istoku nabavi atomsko oružje.
Putin se u Pekingu treba sastati i s afganistanskim predsjednikom Hamidom Karzajem, pošto je SCO izrazio spremnost da preuzme veću ulogu u toj zemlji nakon NATO-ova odlaska.
Na kraju, SCO je nakon summita primio Afganistan kao promatrača, pa je ta zemlja postala peta s takvim statusom, uz Mongoliju, Iran, Indiju i Pakistan.
SCO, osnovan 1996., sa svojim promatračima zastupa 43 posto svjetskog stanovništva i postupno se pokušava nametnuti kao protuteža američkom utjecaju.