FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZSE: nastavak stabilnog trgovanja

ZAGREB, 5. lipnja 2012. (Hina) - Na Zagrebačkoj se burzi očekuje nastavak stabilnog trgovanja, zahvaljujući poboljšanom raspoloženju na inozemnim tržištima, no tržište bi moglo reagirati i na iznenadnu najavu odlaska Željka Rohatinskog s mjesta guvernera Hrvatske narodne banke.

Od 9 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih 5 danas očekuje stagnaciju Crobexa, 3 porast, a 1 pad.

Nakon tri dana pada, Crobex indeks ojačao je jučer 0,55 posto, na 1.637 bodova. Crobex10 porastao je, pak, 0,71 posto, na 897 bodova.

Ipak, analitičari ističu da je uglavnom riječ o tehničkoj korekciji jer su nakon oštrog pada od početka svibnja cijene mnogih dionica pale na najniže razine u više godina.

Redovni promet dionicama dosegnuo je jučer 12,44 milijuna kuna, što je na razini prethodnoga trgovinskog dana.

„Na domaćem tržištu danas se može očekivati nastavak stabilnog trgovanja, zahvaljujući poboljšanom raspoloženju na inozemnim tržištima, no očekuje se i reakcija investitora na iznenadnu najavu odlaska guvernera Željka Rohatinskog s čela Hrvatske narodne banke“, kaže glavna financijska analitičarka u Raiffeisenbank Austria (RBA) Nada Harambašić Nereau.

A kako nema važnijih poslovnih vijesti, likvidnost i promjene cijena bit će ponajviše pod utjecajem poteza većih, institucionalnih investitora, kao i proteklih dana, smatra Harambašić Nereau.

Rohatinski, kojem drugi šestogodišnji mandat na čelu HNB-a istječe 12. srpnja, rekao je jučer novinarima da odlazi s mjesta guvernera jer više ne može uspješno surađivati s Vladom premijera Zorana Milanovića.

Na novinarski upit je li do razlaza došlo zbog njegove politike stabilnog tečaja kune, Rohatinski je ustvrdio kako je dosadašnja praksa pokazala da je stabilan tečaj kune jedan od temeljnih preduvjeta za održavanje stabilnosti cijelog sustava, pa ne vidi razloga da se to mijenja.

Guverner HNB-a kazao je da Hrvatska treba ići putem kombinacije strukturnih reformi, restriktivne fiskalne politike i razumno ekspanzivne monetarne politike kako bi se ograničena financijska sredstva preusmjerila s potrošnje na investicije koje bi inicirale održivi ekonomski rast s niskom inflacijom i stabilnim tečajem.

„Postane li novi guverner HNB-a njegov zamjenik Boris Vujčić, kako se špekulira, ne očekujemo većih promjena u monetarnoj politici“, ističe Harambašić Nereau.

U današnjem osvrtu analitičari RBA ističu da zbog te najave Rohatinskog na domaćim financijskim tržištima očekuju tek kratkoročne reakcije.

Tako bi, ocjenjuju, kuna u odnosu na euro mogla deprecirati do razine od 7,60 kuna za euro uslijed zatvaranja postojećih tržišnih pozicija, no s obzirom da očekuju nastavak provođenja politike očuvanja stabilnosti cijena kroz održavanje stabilnosti tečaja, pritisci na kunu s te strane ne bi trebali potrajati.

„Na novčanom tržištu ne očekujemo bitnije promjene kamatnih stopa čak ni u kratkom roku s obzirom na visoku likvidnost u sustavu, trenutno oko 7 milijardi kuna. No, zanimljivo će biti vidjeti reakciju tržišta na današnjoj aukciji trezorskih zapisa, pa ne isključujemo slabiji pad prinosa nego što smo prvotno očekivali“, navodi se između ostaloga u osvrtu analitičara RBA.

Na Wall Streetu su u ponedjeljak burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni, nakon oštrog pada prošloga tjedna, jer su ulagači oprezni zbog europske dužničke krize i usporavanja rasta američkog gospodarstva.

Dow Jones indeks skliznuo je 0,14 posto, dok je S&P 500 ojačao 0,01, a Nasdaq indeks 0,46 posto.

Na azijskim i europskim burzama, pak, cijene dionica jutros su porasle, jer se ulagači nadaju odlučnijim potezima europskih vlasti u suzbijanju dužničke krize.

„U fokusu investitora na inozemnim burzama danas će biti telefonska konferencija ministara financija i guvernera središnjih banaka skupine najrazvijenijih država svijeta G7. Od njih se prvenstveno očekuju nove mjere za poticanje rasta globalnog gospodarstva“, kaže Harambašić Nereau.

Od domaćih makroekonomskih pokazatelja, Državni zavod za statistiku objavit će danas prvu procjenu prometa u trgovini na malo u travnju, a očekuje se njezin pad drugi mjesec zaredom, i to veći nego u ožujku.

Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, u prosjeku očekuje pad potrošnje u travnju u odnosu na isti mjesec prošle godine za 1,9 posto. Pritom samo jedan očekuje stagnaciju potrošnje, dok svi ostali očekuju pad u rasponu od 1,5 do 3,5 posto.

Bio bi to veći pad nego u ožujku, kada je promet u trgovini na malo oslabio 1,1 posto.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙