"Pozivam međunarodnu zajednicu da uloži sve napore i podupre plan posebnog izaslanika u šest točaka te da zatraži da se odmah provede istraga o događajima u Huli i o drugim slučajevima gaženja ljudskih prava u Siriji", rekla je Pillay.
"U protivnom", upozorila je, "stanje u Siriji moglo bi prerasti u totalni rat i tada bi budućnost te zemlje i cijele regije bila u velikoj opasnosti".
Pillay je rekla da "ne trebamo ni najmanje štedjeti napore i trebamo učiniti sve da se prekine s nekažnjavanjem".
"U tom smislu žalim što Sirija, usprkos opetovanim pozivima Vijeća da potpuno surađuje s istražnim povjerenstvom, još nije odobrila potonjem ulazak u zemlju", istaknula je.
U UN-ovu Vijeću za ljudska prava traje rasprava o zahtjevu Katara, SAD i Turske da istražno povjerenstvo o Siriji, koje djeluje po mandatu Vijeća iz kolovoza 2011., provede "posebnu istragu" o pokolju u Huli.
Pokolj najmanje 108 ljudi, među kojima 49 djece do 10 godina i 34 žene, u petak i u subotu prošlog tjedna u Huli potaknuo je val osuda u međunarodnoj zajednici.
Vijeće je objavilo već tri izvješća, ali još nije dobilo dopuštenje sirijskih vlasti da izađe na teren.
U nacrtu rezolucije koji Vijeće za ljudska prava treba proučiti ističe se neuspjeh sirijskih vlasti da "zaštite i promiču prava svih Sirijaca".
U nacrtu se usto traži od Annana da Vijeće informira o stanju na 21. zasjedanju Vijeća koje će se održati od 10. do 28. rujna.