Sve ponude za tako ozbiljan gospodarski subjekt izuzetno su ozbiljne. Riječ je o najvećim svjetskim tvrtkama, a po našim informacijama jedna od njih je vrlo blizu realizaciji, rekao je Čačić novinarima u Saboru, koje je zanimalo koliko su ozbiljne ponude grupacije Danielli iz Italije, slovačke Podbrezove i CIOS-a iz Hrvatske za kupnju Željezare Sisak.
Na tome se radi i to će biti realizirano, poručio je Čačić, napominjući kako treba pričekati, jer se takve vrste projekata i poslovnih dogovora ne rješavaju niti se do rezultata dolazi preko medija.
Podsjetio je kako je riječ o ogromnoj investiciji i projektu u koji je dosad uloženo više od 200 milijuna dolara, a "očekuje se otprilike još toliko".
Posebno važnim je ocijenio što se ne predviđa samo pokretanje proizvodnje u ljevaonici, nego i ulaganje u valjaonicu.
Novinare je zanimalo i koliko je porastao interes za kupnju željezare nakon što je najavljeno kako će EU ukinuti visoke antidampinške carine na bešavne cijevi, budući da su zbog toga nameta bešavne cijevi, kao glavni proizvod sisačke željezare, bile i 30 posto skuplje i time nekonkurentne na europskom tržištu.
"To nije presudno, ali pomaže u ovim pregovorima, o tome nema spora", rekao je Čačić.
Presudnim je pak ocijenio činjenicu da je američka kompanija Commercial Metals Company (CMC) u Željezaru uložila novu tehnologiju, te da Željezara sada ima kvalitetnu proizvodnju i radnu snagu.
Nakon što je CMC u prosincu prošle godine dijelu radnika podijelio otpremnine, novi vlasnik može započeti puno racionalniju proizvodnju s manjim financijskim teretom, zaključio je Čačić.
Američki CMC objavio je krajem prošle godine da je odlučilo izaći iz sisačke željezare CMC Sisak, a ta će kompanija, na temelju ponuda, u konačnici i odabrati novog vlasnika željezare.
Predstavnici talijanske kompanije Acciaierie Bertoli Safau (ABS), koja je sastavni dio grupacije Danieli, tijekom posjeta Sisku prije 10-ak danas izrazili su zanimanje za kupnju željezare od američkog CMC-a.
Već se neko vrijeme u medijima kao ozbiljan kandidati za kupnju spominju i slovačka Podbrezova, koja je i ranije kandidirala za željezaru, ali neuspješno, te zagrebačka tvrtka CIOS, u vlasništvu Petra Pripuza koji je kupio i splitsku željezaru koja je bila u stečaju.