Predsjednik Povijesnog društva Rijeke akademik Petar Strčić podsjetio je da je ono nastalo nakon Drugoga svjetskog rata, dok još nisu bile posve utvrđene granice između Jugoslavije i Italije. Nakon rata bile su potrebne znanstveno utemeljene činjenice koje bi govorile o nužnosti povratka Istre, Rijeke i dijela jadranskih otoka u sastav matične zemlje, a do sredine 50-ih godina prošlog stoljeće trebalo je znanstveno dokazivati da i dijelovi sjeverozapadne Istre, koji su tada bili u Slobodnoj teritoriji Trsta, pripadaju Hrvatskoj. Zbog toga je, uz Povijesno društvo Rijeke, u to vrijeme Rijeci utemeljen i Jadranski institut, danas zavod HAZU, istaknuo je akademik Strčić.
Podsjetio je na dvojicu svojih prethodnika - prvog predsjednika tog društva Ivana Beuca i Vjekoslava Bratulića, ističući među mnogim znanstvenicima koji su u njemu djelovali i Luju Margetića i Radmilu Matejčić.
Najavio je da će se u nekom od sljedećih brojeva časopisa "Rijeka", koji izdaje to društvo, prikupiti radovi koji će prikazati svu povjesničarsku aktivnost u Rijeci proteklih 20-ak godina.
Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel istaknuo je važnost Povijesnog društva Rijeke u političkoj i pravnoj bitki za potvrđivanje neupitne vojne pobjede u Drugome svjetskom ratu. Podsjetio je da je to društvo za svoje istraživanje burne i zanimljive povijesti Rijeke i okolice dobilo Zlatnu plaketu toga grada 2002. godine, a njezin sadašnji predsjednik Petar Strčić Nagradu grada Rijeke za životno djelo prošle godine, i to za svoj povjesničarski rad.
(Hina) xdsil yvkn