Teme za izradu radova bile su vezane za prirodne i tehničko-tehnološke nesreće i katastrofe te uz djelovanje žurnih službi. Nagrade su dodijeljene u osam kategorija.
Na natječaj, koji je bio otvoren za djecu i mlade predškolske, osnovnoškolske i srednjoškolske dobi, pristigao je 2201 likovni rad, 171 literarni rad te 35 fotoradova iz 189 škola i 91 vrtića. U kategoriji djece i mladih s posebnim potrebama pristigao je jedan literarni i 23 likovna rada.
Izaslanica predsjednika Republike Zrinka Vrabec-Mojzeš, koja je uručila nagrade za literarne radove, rekla je da je DUZS tim natječajem originalno pridonio "osvještavanju djece i mladih o rizicima u svakodnevnom životu, a posebno riziku od katastrofa s kojim se svi mi kao pojedinci, ali i kao zajednica i društvo, trebamo naučiti nositi".
Rekla je kako je važan doprinos osvještavanja o učincima prevencije te je posebice naglasila to što je projekt ove godine posvećen i djeci s posebnim potrebama.
Ministar zdravlja Ranko Ostojić istaknuo je važnost učenja o zaštiti, spašavanju i prevenciji "od malih nogu" budući da smo svakodnevno suočeni s mnogim izazovima. Dodao je da će Ministarstvo unutarnjih poslova poduprijeti sve akcije DUZS-a kojima je cilj prevencija.
"Svjedoci smo da se katastrofe mogu dogoditi i da se za njih treba dobro pripremiti, a sustav zaštite i DUZS moraju biti spremni na taj izazov radi zaštite naše zajedničke sigurnosti", rekao je ministar Ostojić koji je dodijelio nagrade za likovne radove.
Ravnatelj DUZS-a Jadran Perinić, koji je nagradio autore videoradova i fotoradova re djecu s posebnim potrebama, ocijenio je da kvaliteta i raznolikost pristiglih radova pokazuju kako su djeca i te kako svjesna opasnosti od prirodnih katastrofa. Dodao je da isto tako djeca razaznaju i žurne službe i vrste intervencija u kojima one sudjeluju.
Podsjetio je da je natječaj jedna od aktivnosti kojima DUZS i Hrvatska na međunarodnome planu pod okriljem UN-a sudjeluju u borbi protiv prirodnih katastrofa i u smanjenju rizika od katastrofa.