U udruzi ističu da su prijavu protiv Glavaša podnijeli jer je tijekom suđenja za ratni zločin nad osječkim Srbima u slučajevima "garaža" i "selotejp" na svojim interenstkim stranicama objavio ime, prezime i fotografiju svjedoka koji je zbog zaštite idenititeta ispitivan putem video veze s druge lokacije uz izminjen glas i prikriveno lice.
Glavaš je na taj način, kršeći pravila kaznenog postupka, svjedoka izložio prijetnjama i opasnosti po njegov život i zdravlje te "počinio kazneno djelo, otkrivanje identiteta ugrožene osobe ili zaštićenog svjedoka opisano i kažnjivo po čl. 308 Kaznenog zakona", ističu u Inicijativi mladih za ljudska prava.
Podsjećaju da je u svom izvještaju Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe iz siječnja ove godine to potvrdio i izvjestitelj Jean-Charles Gardetto u ime Odbora za pravne poslove i ljudska prava Vijeća Europe, dok o slučaju postoji i dovoljno informacija dostupnih u medijima.
Dodaju i da su dužnosnici političkih stranaka bliskih Glavašu u više navrata, od početka procesa protiv njega, iznosili imena svjedoka i osoba koje su pružale informacije o počinjenim zločinima Državnom odvjetništvu.
"Budući da se radi o grubom i vrlo javnom kršenju zakonske odredbe, u Inicijativi ne sumnjamo kako će službena istraga po kaznenoj prijavi rezultirati optužnicom, a kasniji proces strogom kaznom propisanom zakonom", smatraju u udruzi.
Pravosudna tijela pozivaju da slučajeve otkrivanja zaštićenih svjedoka u budućnosti sankcioniraju po službenoj dužnosti jer se u dosadašnjoj praksi stvorio privid nekažnjivosti za ova i slična kaznena djela.