"Nekad davno bilo je razumljivo cijeniti bucmasto dijete jer su djeca bila pothranjena i bilo je gladi. Tada je to bio znak da vam dobro ide", kazala je Erin Hager s University of Maryland School od Medicine čije istraživanje pokazuje da je poimanje bucmastog djeteta kao zdravog još vrlo prisutno.
U okviru istraživanja 280 majki trebalo je pogledati fotografije male djece u pelenama različite težine, od pothranjenih do pretilih, i izabrati sliku djeteta čija je težina najbliža težini njihova vlastitog djeteta.
Gotovo 70 posto žena pogrešno je procijenilo tjelesnu težinu svoje djece, a najveće pogreške u procjeni težine vlastite djece donosile su pretile majke.
Majke, pak, pretile djece ustrajno su birale fotografije djece koja su bila mršavija od njihove vlastite, a istraživanje je pokazalo da su majke najdeblje djece bile - najzadovoljnije njihovim izgledom.
Istraživanje je pokazalo i to da su 20 posto majki s djecom normalne tjelesne težine i i mnoge majke pretile djece željele da njihova djeca budu bucmastija.
"To sugerira da imamo puno roditelja koji pokušajavaju udebljati svoju djecu", kazala je Eliana Perrin sa sveučilišta u Sjevernoj Karolini, komentirajući nalaze istraživanja.
"Djeca koja dobiju na težini kao mala zadržavaju tu prekomjernu težinu dulje i imaju veće izglede biti pretila u adolescenciji i odrasloj dobi", kazao je pedijatar Stephen Cook sa sveučilišta u Rochesteru, komentirajući istraživanje.