Prijedlog rebalansa predviđa 7,9 milijarde eura prihoda, i devet milijardi eura rashoda s ciljem radikalnog smanjivanja lanjskog fiskalnog deficita od 6,4 posto.
Uvjet za osiguranje takvog rebalansa je prihvaćanje zakona o uravnoteženju javnih financija, s rezanjem plaća u javnom sektoru i smanjivanjem niza drugih socijalnih i radnih prava, čemu se i dalje protive sindikati, a prema kojima je vrlo rezervirana i oporba jer plan smatra preoštrim.
Dvije oporbene stranke najavile su da će u parlamentarnu proceduru na taj zakon uložiti stotinjak amandmana, u roku koji istječe u ponedjeljak, kako bi rebalans i mjere štednje mogle biti prihvaćene do kraja tjedna.
Najveća oporbena stranka, Pozitivna Slovenija (PS) Zorana Jankovića, objavila je da bi balansiranje državnog proračuna bilo bolje postići povećanjem stope PDV-a s 20 na 22 posto jer bi se tako povećali državni prihodi, a ne bi došlo do smanjivanja potrošnje i dodatnog smanjenja BDP-a u ovoj godini.
Sindikati koji su protiv mjera štednje i rezanja plaća u javnom sektoru objavili su u petak da ne pristaju na najnoviji vladin prijedlog da se plaće javnih djelatnika umjesto za 15 posto, što je bio prvi prijedlog vlade, smanje za 9 posto, te da će se o svojim stajalištima prema prijedlogu zakona o uravnoteženju javnih financija i namjerama vlade konačno izreći u ponedjeljak. Pri tome nisu isključili mogućnost pokretanja inicijative za referendum na kojemu bi zakon, u slučaju da ga parlament sljedećeg tjedna potvrdi, mogao biti na jesen osporen.