"Do kraja godine moguć je doista značajan korak naprijed za BiH na putu njezina priključenja EU", kazao je Spindelegger na konferenciji za novinstvo što ju je zajedno s Erjavcom i ministrom vanjskih poslova BiH Zlatkom Lagumdžijom održao nakon službenih razgovora.
Šef austrijske diplomacije kazao je kako podnošenje zahtjeva za kandidatski status za BiH znači da ta država mora provesti presudu Europskog suda za ljudska prava i ukloniti odredbe ustava i izbornog zakona kojima se diskriminiraju pripadnici nacionalnih manjina te kako BiH mora osigurati da s Bruxellesom pregovara "jednim glasom" odnosno da se mora znati tko ju točno predstavlja u kontaktima s EU.
"Mi smo istinski prijatelji BiH i došli smo je stoga poduprijeti", kazao je Spindelegger pozdravljajući činjenicu da BiH od uspostave novog Vijeća ministara BiH početkom godine nastoji ubrzati reformske procese.
Slovenski ministar vanjskih poslova Erjavec također je potvrdio spremnost svoje zemlje i Austrije da kroz bilateralne odnose i kroz utjecaj u tijelima EU pomognu BiH na svaki mogući način. Izrazio je uvjerenje kako bi BiH mogla ostvariti napredak i na putu ka članstvu u NATO-u i to već na svibanjskom summitu u Chicagu.
"Slovenija se nada kako će BiH provesti raspodjelu i uknjižbu vojne imovine i time učiniti novi korak na putu k članstvu u NATO-u", izjavio je Erjavec.
Ministar vanjskih poslova BiH Zlato Lagumdžija kazao je kako i sam očekuje dobre vijesti s predstojećeg summita NATO-a. "Uvjeren sam da do tada možemo obaviti posao", kazao je Lagumdžija.
BiH za sada ima uvjetno odobren Akcijski plan za članstvo u NATO-u (MAP), koji može stupiti na snagu kada se na ime ministarstva obrane odnosno oružanih snaga te zemlje uknjiži imovina potrebna za njihovo djelovanje.
Taj je proces godinama bio blokiran jer su vlasti Republike Srpske tražile da sva imovina koja je bila u vlasništvu bivše SR BiH pripadne entitetima, a ne državi.
Krajem prošle godine lideri šest političkih stranaka koje čine vladajuću koaliciju u BiH ipak su uspjeli postići dogovor o raspodjeli takve imovine sukladno zahtjevima NATO-a.
Politički sporazum međutim još nije proveden u praksi, a NATO bez toga nije spreman dati konačno "zeleno svjetlo" za primjenu MAP-a.