"Španjolskoj vladi ne sviđaju se takve odluke jer smatramo da je ključno da se sačuva pravna sigurnost u ulagačkom procesu u zemljama poput Bolivije", kazao je španjolski ministar gospodarstva Luis de Guindos u Bruxellesu gdje bi se trebao sastati s kolegama iz zemalja Europske unije.
Lokalna podružnica španjolske Red Electrice TDE upravlja s 1.900 kilmetara energodistribucijske mreže u Boliviji. U neizravnom je vlasništvu španjolske tvrtke 99,89 posto TDE-a koji je u prošloj godini ostvario neto dobit od 12,5 milijuna eura.
Bolivijski predsjednik Evo Morales obrazložio je nacionalizaciju TDE-a tvrdnjom o nedostatnim ulaganjima u Boliviju.
Glasnogovornik španjolske Red Electrice Antonio Prada odbacio je takve tvrdnje, istaknuvši da je kompanija uložila "iznos potreban za održavanje i podizanje standarda kvalitete“ bolivijske mreže za distribuciju električne energije.
Nacionalizacija nije mogla doći u gore vrijeme za španjolsku vladu, koja je vlasnik 20 posto kompanije Red Electrica, budući da je suočena s recesijom, velikom nezaposlenošću i strahovanjem ulagača da će Madridu trebati međunarodna pomoć.
Španjolski ministar gospodarstva istaknuo je da će vlada voditi računa o tome da Bolivija plati fer cijenu za izvlašteno poduzeće.
Dodao je ipak kako ne postoji veza između tog slučaja koji uključuje kompaniju Red Electrica Corporacion i argentinskog procesa nacionalizacije kompanije YPF, podružnice španjolskog energetskog diva Repsol.