Prvosvibanjska proslava bila je i u znaku prosvjeda protiv, kako je rekao sindikalist Frano Kopić, „teškog života koji pogađa velik broj nezaposlenih, onih koji rade a ne primaju plaće i svih koji teško žive“.
Velik broj prisutnih građana imao je žute kartone, koje se po riječima SSSH-ova sindikalnog povjerenika Kopića „ daju hrvatskoj Vladi za sve što je mogla učiniti za građane koji žive na granici ljudskog dostojanstva, a nije učinila, ali i kao upozorenje da poslije žutih kartona slijede crveni“.
Čestitajući građanima Osijeka Međunarodni praznik rada, Kopić je poželio „ozbiljne promjene na gospodarskom planu koje će omogućiti otvaranje, a ne zatvaranje radnih mjesta i dostojanstven život za sve hrvatske građane“.
Osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić, uz prvosvibanjske čestitke naglasio je kako „ova Vlada mora biti svjesna teške situacije u kojoj se nalazi Hrvatska, a posebno zapostavljene regije kao što je Slavonija i Baranja“, te da „nažalost dosadašnji Vladini potezi nisu dali rezultate“.
Šišljagić i osječki gradonačelnik Krešimir Bubalo zajedno sa sindikalnim članovima dijelili su građanina grah. Regionalni povjerenik PPDIV-a Šimo Orešković kazao je da su „slanina i kobasice domaće, ali nažalost ne i grah koji je iz uvoza premda ga mi sami možemo dovoljno proizvesti“.
Tradicionalno na prvosvibanjskoj proslavi dijelili su se i crveni karanfili, koje je brojnim građanima na lijevoj obali Drave podijelila Biljana Borzan, SDP-ova saborska zastupnica. Borzan je istaknula „kako se s nostalgijom sjećamo dana kada su radnici s više veselja, radosti i blagostanja slavili Međunarodni praznik rada“.
Na upit novinara kako komentira najavljena poskupljenja Borzan je rekla „kako su to nažalost uvijek nepopularne mjere, ali da su i građani svjesni da su brojni potezi koje hrvatska Vlada povlači usmjereni jedino kako bi se osigurala bolja budućnost svih“.
U Osijeku se Međunarodni praznik rada, 1. svibnja, slavi stotinu godina. Prvi put 1892. tek tri radnika je prosvjedovalo u središtu grada, a već slijedeće 1893. godine na lijevoj obali Drave 600-tinjak je osječkih radnika slavilo 1. svibnja i ujedno prosvjedovalo protiv teških uvjeta rada.