veleposlanstvu u Pekingu, ali je naglasio da su ljudska prava najveći problem u odnosima s Kinom.
Na pitanje tijekom konferencije za novinare s japanskim premijerom Yoshihikom Nodom o nazočnosti slijepog odvjetnika u američkom veleposlanstvu u Kini, Obama je samo rekao da je upoznat s informacijama tiska o stanju u Kini, te da neće davati izjave o toj temi.
Nazočnost Chena u veleposlanstvu SAD-u u Pekingu dovodi američku administraciju u vrlo osjetljiv položaj prema Kini i Washington do sada nije potvrdio da se disident tamo nalazi, unatoč potvrda iz kineske oporbene zajednice.
Chen Guangcheng, odvjetnik koji se sam obrazovao i postao poznat po svojoj kampanji protiv prisilnih abortusa, bio je zatvoren u svom rodnom selu Linyi u istočnoj pokrajini Shandong od rujna 2010. kada je pušten iz zatvora. U poruci postavljenoj u petak na internetu upućenoj premijeru Wenu Jiabaou, Chen je potvrdio da je pobjegao iz kućnog pritvora. U video poruci zatražio je od premijera da naredi istragu o zlostavljanju kojem su njega i njegovu obitelj izložili lokalni dužnosnici.
Američki predsjednik je naglasio da u svakom razgovoru s kineskim dužnosnicima "ispliva" pitanje ljudskih prava. "Uvjereni smo da je to dobro, ne samo zato što to odgovara našim načelima i našoj vjeri u slobodu i ljudska prava, već i zato što vjerujemo da će Kina biti jača ako se otvori i liberalizira", ocijenio je Obama.
U četvrtak i petak u Kinu stižu američka državna tajnica Hillary Clinton i ministar financija Timothy Geithner na bilateralne sastanke o starteškim i gospodarskim pitanjima.