Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjuje u prosjeku da je u ožujku industrija oslabila za 2,9 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Pritom svi očekuju pad proizvodnje, i to u rasponu od 1 do 4,5 posto.
Bilo bi to usporavanje pada industrijske proizvodnje, s obzirom da je u siječnju aktivnost u industriji potonula za 4,9, a u veljači za 5,2 posto.
Kao glavni razlog za pad proizvodnje makroekonomisti navode sve jasnije signale da je eurozona uronila u recesiju. Kako su europska gospodarstva najveći hrvatski trgovinski partneri, zbog recesije slabi tamošnja potražnja za uvoznim proizvodima.
„Očekujemo pad proizvodnje jer ponovni ulazak eurozone u recesiju i usporavanje rasta regionalnih gospodarstava reduciraju inozemnu potražnju“, navodi jedan od makroekonomista u anketi Hine.
No, postoji i niz domaćih čimbenika koji izazivaju slabost industrijske proizvodnje.
„Nepovoljna struktura, nekonkurentnost, pad inozemne i domaće potražnje te niz stečajeva, kao i restrukturiranje pojedinih poduzeća i dalje ograničavaju oporavak industrijske proizvodnje“, zaključuje jedan od makroekonomista u anketi Hine.