Izložene fotografije dokumentiraju portrete djece dvaju susjednih naselja, od kojih je jedno romsko, u sličnim situacijama: u vrtiću, na putu do škole, u školi, na igralištu, a glavna poruka izložbe je jednakost: dijete je dijete, bez obzira na etničku pripadnost, zajedničko odrastanje je bogatije nego odvojeno. Izložba je dio šire inicijateve UN-a koji podržave napore Hrvatske u suzbijanju diskriminacije.
Vinton je kao glavne probleme pri integraciji manjine navela odvojeni život od većinskog naroda, te je izrazila nadu da će dvije grupe, i većinska i manjinska, moći živijeti zajedno.
Istaknula je i teškoću u vezi s neodlaskom na nastavu, što Romima znači niži stupanj obrazovanja te zato nisu dovoljno kvalificirani za posao, pa je konačni rezultat i velika nezaposlenost.
Želja je UNDP-a to promijeniti, a treba početi već od malih nogu, tako da se romskoj djeci daje ista prilika kao i hrvatskoj. Vršitelj dužnosti ravnatelja Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske Branko Sočanec izrazio je zadovoljstvo provođenjem Nacionalnog plana za Rome koji je donesen 2003. godine. Rekao je da su vidljivi pomaci na raznim područjima, od stanovanja, obrazovanja do zdravstvene skrbi, a također je najavio i izradu novog Nacionalnog plana za Rome.
Sočanec je rekao da Plan na kojem je angažiran veliki krug djelatnika iz raznih ministarstva biti gotov do ljeta te da se radi u okvirima EU.
Izložba fotografija "Rastimo zajedno" nakon Kuršanca, krajem svibnja bit će predstavljena i u Zagrebu.