„Nama je bilo najvažnije, kada je riječ o neplodnosti, da se poštuje načelo humanosti i slobodnog izbora“, rekla je Nada Turina Đurić.
Dodala je kako taj zdravstveni problem uzima sve više maha kao i da je u Hrvatskoj oko 15 posto oboljelih od neplodnosti.
„Kada je riječ o anonimnosti darivatelja mi nemamo dvojbi – svako dijete ima pravo saznati kojeg je podrijetla“, rekla je Turina Đurić izražavajući zadovoljstvo što ćemo, kako tvrdi, imati jedan od najpotpunijih zakona u EU.
Zakon predviđa da dijete nakon 18. godine sazna tko su mu roditelji, rekao je Petar Baranović dok je Sonja Koenig poručila kako zakon daje šansu, a na građanima je da sukladno svom svjetonazoru odluče hoće li tu priliku iskoristiti.
Vlada je prijedlog zakona o medicinski pomognutoj oplodnji prošli tjedan uputila u redovnu saborsku proceduru, a njime se omogućuje oplodnja 12 jajnih stanica, pri čemu bi se u tijelo žene mogla unijeti dva zametka, iznimno tri ako je riječ o posebno rizičnoj skupini žena.
Zakon dopušta zamrzavanje jajnih stanica i zametaka, pri čemu bi se oni mogle čuvati pet godina na teret države, a nakon toga pet godina bi se mogli čuvati na teret para koji je podvrgnut oplodnji.
Iznimno i uz pristanak tog para, mogli bi se nakon prvog roka od pet godina darovati medicinskim ustanovama koje bi ih proslijedile parovima koji ne mogu imati djecu ili bi se u suprotnom uništavali.
Postupcima medicinski pomognute oplodnje mogli bi se podvrgnuti bračni ili izvanbračni parovi, odnosno punoljetna i poslovno sposobna žena koja ne živi u braku ili izvanbračnoj zajednici. S obzirom na dob i zdravstveno stanje mora biti sposobna skrbiti o djetetu.