"Činjenica je ta da su austrijske banke slabo kapitalizirane u usporedbi s ostalim bankama u svijetu", kazao je Strasser u razgovoru za austrijski list Die Presse u izdanju od petka.
Time je ponovio zabrinutosti koje je ta međunarodna agencija za kreditne rejtinge iskazala prilikom snižavanja kreditnog rejtinga Austrije u siječnju.
"One su uvijek po kapitalizaciji na donjoj granici raspona, a čak i ako se sada primjene mjere dokapitalizacije i participirajući kapital pretvori u dioničke udjele, austrijske banke neće biti puno snažnije. Vjerojatno će se nalaziti u donjem dijelu srednje kategorije, a to nije osobito snažno", dodao je.
Među vodećim austrijskim bankama nalaze se Erste Group, Raiffeisen Bank International i UniCreditov ogranak Bank Austria.
U slučaju ozbiljne krize koja bi se očitovala u nagloj recesiji, oštrom padu cijena dionica i skoku nezaposlenosti, kapital austrijskih banaka bio bi izbrisan, čime bi se državu primoralo da ubrizga novčanu injekciju u iznosu od približno 23 posto austrijskog bruto domaćeg proizvoda (BDP), upozorio je Strasser.
S&P je Austriji već oduzeo vrhunski kreditni rejting ponajprije zbog zabrinutosti u vezi sposobnosti Europe da suzbije dužničku krizu. Iz istih razloga agencija je snizila rejtinge devet zemalja članica eurozone.
Strasser se osvrnuo i na plan Austrije da do 2016. godine uravnoteži proračun, ocijenivši ga potezom u pravom smjeru, no upozorio je da potencijalno vraćanje 'trostrukog A' rejtinga ovisi o tome hoće li se provesti plan, i to poglavito u dijelu predviđenih prihoda od poreza na financijske transakcije i sklapanja sporazuma sa Švicarskom o suzbijanju porezne evazije.
"Ostajem i dalje pri mišljenju da se tu ne radi o konačnom paketu konsolidacije", zaključio je u razgovoru za austrijski dnevni list.