Republika Hrvatska je 1. studenoga 2001. godine postala strankom Ugovora o suradnji u sprječavanju i suzbijanju prekograničnog kriminala i Povelje o organizaciji i djelovanju Inicijative za suradnju u jugoistočnoj Europi - SECI Regionalnog centra za suzbijanje prekograničnog kriminala, sklopljenog u Bukureštu 26. svibnja 1999. godine ( SECI Ugovor). SECI Centar je regionalni centar za policijsku i carinsku suradnju u sprječavanju prekograničnog kriminala osnovan 2000. g. sa sjedištem u Bukureštu u Rumunjskoj.
Smatrajući da je u zajedničkom interesu ostvariti koristi od mogućnosti koje je stvorio SECI Centar za suzbijanje prekograničnog kriminala, te očekujući daljnje razvijanje i promicanje mehanizma za učinkovitu suradnju, države sudionice SECI Centra iskazale su potrebu za osnivanjem nove međunarodne organizacije - Centra za provedbu zakona u jugoistočnoj Europi (SELEC), a koja bi bila pravni sljednik SECI Centra.
SELEC sa sjedištem u Bukureštu, utemeljen je odredbama Konvencije Centra za provedbu zakona u jugoistočnoj Europi (SELEC Konvencija) koja je sklopljena u Bukureštu, 9. prosinca 2009. godine. Konvenciju su potpisali predstavnici 13 država stranaka SECI Ugovora, odnosno Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Mađarska, Makedonija, Moldova, Rumunjska, Srbija, Slovenija i Turska.
SELEC Konvencija predstavlja pravni okvir kojim se uređuje i olakšava suradnja nadležnih tijela država članica kroz SELEC, a koja je sklopljena između dotadašnjih stranaka SECI Ugovora.
Donošenjem Zakona o potvrđivanju Konvencije Centra za provedbu zakona u jugoistočnoj Europi Republika Hrvatska potvrdila je ovu Konvenciju, opredijelivši se za regionalnu međunarodnu suradnju u prevenciji i suzbijanju prekograničnog kriminala.
SELEC Konvencija stupila je na snagu u odnosu na Republiku Hrvatsku 7. listopada 2011. godine.
Saborski zastupnici bi, kako je najavljeno, trebali raspravljati i o Prijedlogu zakona o potvrđivanju sporazuma između vlada Republike Hrvatske i Republike Bugarske o policijskoj suradnji.
Sporazum Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Bugarske o policijskoj suradnji rezultat je zajedničke želje za promicanjem i produbljivanjem međusobne suradnje u području borbe protiv kriminala, otklanjanja opasnosti za javnu sigurnost i javni red, te suzbijanja kažnjivih djela i otkrivanja njihovih počinitelja.
Cilj međusobne suradnje koja će se ostvariti temeljem Sporazuma, je međusobno pružanje pomoći te pospješivanje djelotvornosti i usklađivanje djelovanja u borbi protiv svih oblika kriminala, te zbog toga postoji potreba da se djelovanja na tom području urede dvostranim sporazumom.
Saborska sjednica počinje u 9,30 sati.