"Nije bilo povišenih tonova na sjednici. Mišljenja su se suprotstavljala, a pobijedila je snaga argumenata", kazao je Bevanda novinarima u Sarajevu.
Ministar financija Nikola Špirić kazao je novinarima kako proračun proizlazi iz okvira koje je dalo fiskalno vijeće BiH, što uključuje i smanjenje plaća za 4,5 posto osim onima koji imaju plaće do 250 eura.
Predloženi proračun podrazumijeva i smanjenje drugih izdvajanja poput posebnih naknada koje dobivaju zaposleni u državnim tijelima vlasti.
"Ovo je i dovoljan i restriktivan proračun", kazao je Špirić objašnjavajući kako su predviđene nužne uštede, a da više novaca na državnoj razini ne znači učinkovitiju državu.
Dodao je kako štednju valja nastaviti, što će se učiniti kroz ograničavanje novog zapošljavanja u državnim agencijama i tijelima državne vlasti.
Potvrdio je kako je na sjednici ministarskog vijeća ministara vođena "živa rasprava", no ustvrdio je kako proračun neće ugroziti ni jednu funkciju države i njezino napredovanje na putu prema euroatlantskim integracijama.
Pojasnio je kako su predviđena sredstva i za popis stanovništva 2013. godine kao i za gradnju graničnih prijelaza prema Hrvatskoj, sukladno okvirima što ih propisuje Europska unija.
"Logično je da svi budu jednako nezadovoljni, jer svi uvijek očekuju više novaca", prokomentirao je Špirić rasprave o visini proračuna i negativno stajalište koje je zauzela Stranka demokratske akcije (SDA).
Predsjednik SDA Sulejman Tihić uoči sjednice Vijeća ministara najavio je kako ministri iz njegove stranke neće poduprijeti predloženi proračun, jer predviđeni iznos nije dostatan za funkcioniranje države, a tvrdi da nisu poštovane ni zakonske odredbe koje nalažu da se najprije osiguraju sredstva za funkcioniranje državnih institucija pa tek onda za entitetske i ostale razine vlasti.
"Takvim slabljenjem države i jačanjem entiteta izravno se ugrožava funkcioniranje državnih institucija i europski put BiH, jer otkako je 2008. godine državni proračun 'zamrznut', proračun Republike Srpske je povećan za 70 posto, a proračun Federacije BiH za 50 posto", kazao je Tihić.
Proračun u obliku kojega je predložilo vijeće ministara BiH treba dobiti potporu predsjedništva BiH i tek u obliku u kojemu ga usvoji to tijelo može biti proslijeđen zastupničkom domu parlamenta BiH na konačnu potvrdu.