Poznat kao "egejski Pompeji", taj pretpovijesni grad bio je zatrpan debelim slojem vulkanskoga pepela nakon erupcije prije 3700 godina koja je možda uništila minojsku civilizaciju na Kreti.
"Jedno od najvažnijih grčkih nalazišta ponovno je otvoreno", rekao je zamjenik ministra kulture i turizma Petros Alivizatos. "Akrotiri će privući posjetitelje i dati zamah grčkom turizmu", dodao je.
Nalazište je zatvoreno 2005. kad se srušio krov, pri čemu je poginuo turist iz Walesa. Nalazište, koje su grčki arheolozi otkrili 1967., sada pokriva novi krov od čelika i drva.
Akrotiri je bio jedno od glavnih središta cikladske civilizacije, ali su ga stanovnici bili prisiljeni napustiti u 17. stoljeću prije Krista zbog potresa nakon kojih se dogodila jedna od najvećih vulkanskoh erupcija u povijesti.
Lava i vulkanski pepeo prekrili su cijeli otok i naselje te su tako konzervirali zgrade, ulice i trgove, pokućstvo i grnčariju, zahvaljujući čemu je to područje postalo najstarije i najbolje očuvano arheološko nalazište na svijetu.