Od 8 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih 6 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 2 porast.
Crobex indeks ojačao je jučer 0,24 posto, na 1.848 bodova, nastavivši pozitivni niz četvrti dan uzastopno. Dosegnuo je najvišu razinu od 28. listopada lani, kada je na zatvaranju iznosio 1.852 boda.
Crobex10 porastao je 0,26 posto, na 1.011 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je 35,6 milijuna kuna, što je otprilike 5 milijuna kuna više nego u petak.
Najveća dobitnica bila je dionica Petrokemije, uslijed medijskih špekulacija o mogućoj privatizaciji te kompanije do kraja godine. Cijena joj je uzletjela 15,88 posto, na 244,5 kuna, uz najveći promet od kraja kolovoza 2008. godine, 7 milijuna kuna.
U građevinskom sektoru rastom cijene predvodile su dionice Viadukta, za 12,2 posto i Tehnike za 9,1 posto.
Istodobno, dionica HT-a nastavila je negativni niz, oslabivši 1 posto, na 213,9 kuna, što implicira rotaciju novca investitora iz defanzivnog u ciklične sektore.
„Na domaćem tržištu danas ne očekujem veće oscilacije Crobexa. Investitori bi se mogli odlučiti za predah nakon četiri dana rasta tržišta te u nedostatku pozitivnih signala sa svjetskih burzi“, ističe Nada Harambašić Nereau, glavna financijska analitičarka u Raiffeisenbank Austria.
Na Wall Streetu su u ponedjeljak burzovni indeksi blago porasli, ponajviše zahvaljujući dobrim vijestima s američke korporativne scene, posebice najavi Applea o isplati dividende i otkupu dionica na tržištu.
Dow Jones indeks ojačao je 0,05 posto, na 13.239 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,40 posto, na 1.409 bodova, a Nasdaq indeks 0,75 posto, na 3.078 bodova.
S&P 500 indeks sada je samo oko 10 posto udaljen od svoje povijesno najviše razine. Rekordnih 1.565 bodova S&P 500 indeks dosegnuo je u listopadu 2007. godine.
No, na azijskim i europskim burzama cijene dionica jutros su pale.
„Na svjetskim burzama danas je vjerojatna lagana korekcija cijena dionica uslijed zabrinjavajuće visokih cijena nafte koje bi mogle ugroziti globalni gospodarski rast. Nadalje, investitori su skloni dobitonosnim prodajama s obzirom na trenutno visoke razine najvažnijih svjetskih indeksa“, smatra Harambašić Nereau.
Kako dodaje, nove smjernice investitorima će danas dati podaci o broju započetih gradnji nekretnina u SAD-u.
„Na domaćem tržištu, pak, u najvećem fokusu investitora i dalje bi mogla biti dionica Petrokemije uslijed medijskih špekulacija o privatizaciji te državne tvrtke do kraja godine“, kaže Harambašić Nereau.
Kako dodaje, pod povećalom investitora bit će i medijske špekulacija o mogućoj prodaji Agrokorova Leda koprivničkoj Podravki ili čak i inozemnom kupcu, o čemu nema nikakvih službenih potvrda.