Podsjećajući kako je Srbiji nedavno dodijeljen status zemlje kadidata za članstvo u Europskoj uniji (EU), S&P ističe kako vjeruje da sigurnost ulaska u Uniju zemljama kandidatima može biti jak poticaj za provedbu reformi radi gospodarskog rasta, navodi se u priopćenju S&P-a.
Iz te agencije upozoravaju na ovisnost Srbije o vanjskom financiranju, a velika je opasnost za Srbiju u rastu gospodarskih pritisaka u Europi.
Rizici su, kako se ističe, dijelom utemeljeni u činjenici da su banke iz zemalja eurozone vlasnice više od 75 posto srbijanskoga bankarskog sektora, te u visokom vanjskom dugu Srbije, velikom deficitu tekućih plaćanja i ograničenoj monetarnoj fleksibilnosti zbog 'euroizacije' bankarskih depozita i tražbina.
S&P ne očekuje ulazak Srbije u EU prije 2020., ali očekuje da će, nakon parlamentarnih izbora u Srbiji, prioritet nove vlade biti fiskalna konsolidacija i strukturne reforme u skladu s obvezama preuzetim u dogovoru s Međunarodnim monetarnim fondom.
Srbijanski bi rejting, kako ističu iz te agencije, mogao biti snižen ako se znatno povećaju vanjske ili fiskalne obveze ili ako se znatno pogorša vanjska likvidnost, a podizanju rejtinga pridonijelo bi ubrzavanje strukturnih reformi u mirovinskom sustavu, javnom sektoru i na tržištu rada.
U S&P procjenjuju da će gospodarski rast Srbije ove godine biti 0,5 posto te da će do 2014. godine rast BDP-a biti vraćen na četiri posto.