Budući da „zeleno svjetlo“ još treba dati i čakovečko Gradsko vijeće, do potpisivanja ugovora moglo bi proći još barem dva do tri tjedna, a u tom će vremenu Grad Varaždin nastaviti pregovore s T7 Grupom poduzetnika Davora Patafte koja je pokazala spremnost sniziti cijenu zbrinjavanja otpada u tvornici za mehaničko-biološku obradu u Brezju.
Varaždinski gradonačelnik Habuš vijećnike je izvijestio da je u proteklih 20-ak dana pregovarao s nekoliko jedinica lokalne samouprave koje bi mogle prihvatiti varaždinski otpad te da su spremnost za to pokazali Grad Čakovec, za odlaganje novonastalog, i općina Davor, za odlaganje nakupljenog otpada. „Budući da je konačna ponuda općine Davor za zbrinjavanje (nagomilanog baliranog otpada) došla danas ujutro, nismo je uspjeli razmotriti i zato nije stavljena pred vijećnike“, rekao je Habuš.
Kazao je da je Grad Čakovec ponudio preuzimanje 950 tona novonastalog otpada mjesečno, na minimalno razdoblje od tri mjeseca i po cijeni od 698 kuna po toni. Zamolio je vijećnike da prihvate taj prijedlog, na što se javio odvjetnik T7 VIS-a Miroslav Rendić i zamolio da mu se omogući da iznese stavove T7 Grupe, odnosno da vijećnicima predstavi njihov novi prijedlog.
Uz obrazloženje da Poslovnik o radu Gradskog vijeća to ne predviđa, i unatoč zahtjevu HDZ-ovih i nekolicine nezavisnih vijećnika da mu se to ipak dozvoli, predstavnik T7 Grupe nije dobio mogućnost da se obrati vijećnicima.
Novinarima je kasnije rekao da je T7 Grupa pokazala spremnost još sniziti cijenu za zbrinjavanje otpada. „Danas smo usmeno predložili cijenu od 700 kuna za obradu novonastalog i baliranog otpada u MBO tvornici u periodu od tri mjeseca, u kojem bi se nastavili pregovori o svim otvorenim pitanjima“, rekao je Rendić.
"Bilo je dosad svakakvih usmenih prijedloga, pa i od gospodina Patafte, koji su kasnije bili demantirani i zato tako dugo dok ne vidimo pisani prijedlog cjelovitog rješenja, ne samo za otpad nego i ostale ugovore Grada i T7 Grupe, ne možemo prihvatiti ovo što nam je usmeno predloženo“, istaknuo je gradonačelnik Habuš. Dodao je da Grad ostaje otvoren za pregovore te da će, ukoliko se pronađe rješenje koje će biti na korist građana, a neće biti na štetu T7 Grupe, sazvati sjednicu na kojoj će to rješenje predložiti Gradskom vijeću. No, naglasio je, Grad mora imati rješenje za zbrinjavanje novonastalog otpada jer treba zaustaviti balirku kako se više ne bi stvarali dodatni troškovi.
„I u slučaju dogovora s T7 Grupom, Grad treba razmišljati o alternativnim rješenjima, jer kroz godinu i pol treba osloboditi Brezje za potrebe Biotehnološkog parka, a za to se vrijeme u MBO tvornici neće stići zbrinuti sav otpad“, istaknuo je nezavisni vijećnik Robert Podolnjak.
Ugovor s tvrtkom T7 VIS o zbrinjavanju otpada mehaničko biološkom obradom (MBO) u tvornici u Brezju, koja tad još nije bila izgrađena, potpisala je stara gradska vlast. Čekajući dovršetak tvornice, otpad se balirao i bale se gomilale te se do sad nakupilo 100 tisuća tona. U međuvremenu je dovršena MBO tvornica u Brezju, ali nova varaždinska vlast je ugovor stare gradske vlasti s Pataftinom tvrtkom ocijenila štetnim za grad, zatražila od Trgovačkog suda utvrđivanje ništetnosti, te počela tražiti novo rješenje za otpad ako se ne uspije dogovoriti s T7 o cijeni.
Oko 250 radnika T7 VIS-a jutros se ponovno na dva sata okupilo na mirnom prosvjedu ispred varaždinske Gradske vijećnice u kojoj se održavala sjednica Gradskog vijeća. Kao i 20. veljače, kada su prvi put prosvjedovali, poručili su da su se na prosvjed odlučili jer Grad na čelu s gradonačelnikom Habušem odbija predati komunalni otpad na zbrinjavanje društvu čiji su zaposlenici. Smatraju da time za T7 VIS i njih kao zaposlenike nastaje nesaglediva šteta, pa se pribojavaju za vlastitu egzistenciju i egzistenciju svojih obitelji.