Vlada je prihvatila Prijedlog zakona nakon što je Ustavni sud donio odluku kojom je utvrdio da je državni referendum o ulasku Hrvatske u Europsku uniju 22. siječnja ove godine, na kojemu se više od 66 posto na referendum izašlih hrvatskih birača izjasnilo za ulazak u Uniju, održan u skladu s Ustavom i zakonima.
Ustavni sud priopćio je da je prije dva dana istekao rok za podnošenje zahtjeva za ocjenom ustavnosti i zakonitosti održanog referenduma, te da je odbio, odnosno odbacio sva 22 pristigla zahtjeva, ocijenivši ih neosnovanima ili nedopuštenima.
Predsjednik saborskog Odbora za europske integracije Daniel Mondekar u ponedjeljak je najavio da će Sabor ugovor o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji ratificirati u petak 9. ožujka. Zakonom, koji će Sabor izglasati u petak, potvrđuje se Ugovor o pristupanju, kako bi njegove odredbe postale dio pravnog poretka Republike Hrvatske..
Ugovor o pristupanju je međunarodni ugovor između država članica Europske unije i Republike Hrvatske čije je sklapanje i stupanje na snagu pravna pretpostavka za ostvarivanje članstva Republike Hrvatske u Europskoj uniji i Europskoj zajednici za atomsku energiju.
Ugovorom je predviđeno da Hrvatska postaje punopravnom članicom 1. srpnja 2013. nakon što Hrvatska i i sve zemlje članice EU-a obave postupak ratifikacije pristupnog ugovora.
Ratifikacijom pristupnog ugovora stekli su se uvjeti da Hrvatski sabor iz svojih redova uputi 12 promatrača u Europski parlament. Vodstvo Europskog parlamenta pozvalo je hrvatske promatrače da se priključe početkom travnja.
Hrvatska će u Europskom parlamentu do ulaska u članstvo imati 12 promatrača. Prije ulaska u EU 1. srpnja 2013. Hrvatska će trebati organizirati izbore za 12 zastupnika u Europskom parlamentu. Predsjednik i ministri hrvatske Vlade već sudjeluju kao aktivni promatrači u radu europskih insitutucija.
Ugovor o pristupanju sastavljen je na 23 službena jezika Europske unije i na hrvatskom, koji od 1. srpnja 2013. postaje 24. službeni jezik Unije.
Ugovor o pristupanju rezultat je pregovora koji su trajali pet godina i osam mjeseci - od otvaranja 3. listopada 2005. do zatvaranja zadnjih poglavlja 30. lipnja 2011. Pregovori su se vodili u 33 poglavlja, tematske cjeline u kojima se kandidatska zemlja mora uskladiti s pravnom stečevinom Europske unije. Postoje još dva poglavlja - Institucije (34) i Ostala pitanja (35) - o kojima se ne pregovara.
U poglavlju 35 utvrđeno je da će se pratiti hrvatsko ispunjavanje obveza do ulaska u punopravno članstvo. Europska komisija će provoditi uobičajeni nadzor kakav se provodio i u ranijim slučajevima kroz ispunjavanje monitoring tablica. U proljeće sljedeće godine Komisija će objaviti monitoring tablice za tri poglavlja, kojima će se posvetiti najviše pozornosti - Pravosuđe i temeljna prava, Tržišno natjecanje i Pravda, sloboda i sigurnost. Na jesen sljedeće godine bit će objavljeno Cjelovito izvješće o monitoringu, a na proljeće 2013. ponovno o tri najvažnija poglavlja.
U poglavlju 34. definirano je sudjelovanje hrvatskih predstavnika u tijelima EU-a, a hrvatski jezik s danom ulaska u EU postaje službeni jezik EU-a.
Najteža poglavlja u pregovorima bila su Pravosuđe i temeljna prava (23) i Tržišno natjecanje (8), a među zahtjevnim poglavljima bila su i ona o poljoprivredi, okolišu i ribarstvu.
U poglavlju 33. Financijske i proračunske odredbe dogovoreno je, a što je sada dio Ugovora o pristupanju, da će Hrvatskoj za prvih šest mjeseci članstva, u drugoj polovici 2013., biti stavljeno na raspolaganje okvirno oko 800 milijuna eura, s tim da se ti iznosi ne mogu povući odmah nego kroz dulje vremensko razdoblje jer se većina projekata provodi više godina.
Hrvatska će za prvih šest mjeseci članstva u europski proračun uplatiti 267,7 milijuna eura, iz čega proizlazi da će za jedan euro koji uplati dobiti tri eura natrag.
Ulaskom u EU Hrvatska se povlači iz svih sporazuma o slobodnoj trgovini s trećim zemljama, uključujući i Srednjoeuropski ugovor o slobodnoj trgovini (CEFTA), a sporazumi koje je Europska unija sklopila ili koje privremeno primjenjuje s trećim zemljama ili s međunarodnom organizacijom postaju obvezujući za Hrvatsku.