Takvi iznose svjedoče o golemom gubitku povjerenja u gospodarstvo koje se u više navrata našlo na rubu stečaja.
Evangelos Venizelos izjavio je da je svega 16 milijardi eura od ukupnog iznosa povučenog iz grčkih banaka prebačeno u inozemstvo, i to najvećim dijelom u Veliku Britaniju. Ostatak je uglavnom potrošen jer su kućanstva i kompanije učestalo posezali za ušteđevinom ili su građani podizali novac kako bi ga imali pri ruci i pripremili se za najgori mogući scenarij - bankrot Grčke ili izlazak zemlje iz eurozone, kazao je.
"Da je u bankama, taj bi novac bio iskorišten za kreditiranje kompanija, pokretanje gospodarstva i rješavanje problema visoke nezaposlenosti", kazao je Venizelos u razgovoru za televizijsku postaju Antenna Televison.
Istaknuo je važnost obnove povjerenja kako bi se potaknulo vraćanje novca u banke, ustrajući na tome da će novi paket pomoći i zamjena obveznica koji imaju za cilj smanjiti ukupan teret grčkih dugova ojačati financijski sektor.
Grčka će ovaj tjedan saznati u kojem će postotku privatni vjerovnici sudjelovati u postupku zamjene obveznica, ključnom dijelu paketa pomoći bez kojeg bi zemlja mogla otići u stečaj.
"Mnogo milijardi drži se kod kuće, u madracima ili ladicama", kazao je ministar, aludirajući na povučene depozite iz banaka. "Ostatak je, dakako, utrošen na plaćanje poreza, svakodnevni život obitelji i preživljavanje kompanija".
Dvije godine oštrih mjera štednje, uključujući smanjenje plaća i mirovina i povećanje poreza u više navrata kako bi se osigurale milijarde eura spasonosnih zajmova, gurnule su grčko gospodarstvo u tešku recesiju. Stopa nezaposlenosti premašila je 20 posto, bez posla je gotovo polovina mladih, tisuće malih kompanija zatvoreno je a mnoge obitelji preživljavaju od onog što im je preostalo od ušteđevina.
Zbog vjerojatnosti odlaska Grčke u stečaj i u konačnici izlaska iz eurozone mnogi su povukli depozite u bankama kako bi ih čuvali drugdje, u inozemstvu ili kod kuće.