Crobex indeks oko podneva bio je u plusu 0,55 posto, na 1.797 bodova, te je nadomak psihološki važne granice od 1.800 bodova, iznad koje je posljednji puta bio 5. prosinca lani.
Crobex10 do podneva je ojačao 0,38 posto, na 998 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je 10,7 milijuna kuna, što je otprilike 3 milijuna više nego jučer u ovo doba.
Najveći promet ostvaren je dionicom Ingre, 2,64 milijuna kuna. Cijena joj je skočila 11,19 posto, na 8,35 kuna, a tijekom jutra dosegnula je i 8,9 kuna.
Ta građevinska kompanija jutros je izvijestila da je pripremila tri alternativna projekta refinanciranja te očekuje da bi se jedan od njih realizirao tijekom sljedeća tri mjeseca, nakon čega bi se tvrtka potpuno financijski stabilizirala.
„I danas je nastavljeno živahno trgovanje na domaćem tržištu, što ukazuje da je napokon probuđen interes investitora za dionicama. U središtu pozornosti je dionica Ingre. Po objavi vijesti o tri alternativna projekta refinanciranja te kompanije cijena njezine dionice snažno je poskočila“, kaže Roman Rinkovec, nezavisni burzovni analitičar.
I ostale dionice u građevinskom sektoru ostvaruju snažne dobitke. Tako je dionica IGH poskupjela 7,18 posto, Viadukta 4,25 posto, a Dalekovoda 2,67 posto.
Po likvidnosti, nakon Ingrine slijedi dionica Končar Elektroindustrije, s ostvarenih 1,96 milijuna kuna. Cijena joj je ojačala 0,77 posto, na 514 kuna.
Milijunski promet ostvaren je i dionicom Ine, pri čemu joj je cijena blago ojačala, za 0,04 posto, na 3.665 kuna.
Među likvidnijim izdanjima po dobitku od 6,58 posto izdvaja se još i dionica Đuro Đaković Holdinga, a znatnije je porasla i cijena dionice Konzuma, za 4,73 posto.
„Nadam se da loš podatak o industrijskoj proizvodnji u siječnju neće imati većeg utjecaja na raspoloženje investitora. Burza ionako uvijek gleda unaprijed, a trenutno smo fokusirani na Vladinu najavu investicijskog ciklusa, što bi trebalo utjecati na povećanje zaposlenosti i gospodarske aktivnosti“, navodi Rinkovec
Državni zavod za statistiku (DZS) izvijestio je danas da je industrijska proizvodnja u siječnju potonula 4,9 posto na godišnjoj razini, što je znatno premašilo procjene makroekonomista.
Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivalo je u prosjeku da je u siječnju industrija ojačala za 0,2 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Pritom njih dvoje očekivalo je rast proizvodnje od 1 do 2 posto, jedan stagnaciju, a dvoje pad od 0,8 do 1 posto.
Jučer je DZS objavio i prvu procjenu bruto domaćeg proizvoda za zadnje lanjsko tromjesečje, koja je pokazala pad od 0,2 posto.