Referendum za hrvatsko članstvo u Europskoj uniji predsjednik Sabora Šprem je ocijenio "važnim činom jer se odvijao u trenutku kada je Europska unija opterećena krizom i recesijom, ali i modelom neoliberalnog kapitalizma koji je doživio slom". Izrazio je uvjerenje da će Europska unija Hrvatskoj donijeti korist i naglasio da već sada postoji veći interes za inozemna ulaganja u Hrvatsku. Vjerujem da je ovo poticaj i Srbiji, kazao je predsjednik Šprem i dodao da Hrvatska podupire priključenje Srbije Europskoj uniji kao i da svoju potporu neće uvjetovati rješavanjem bilateralnih pitanja.
Veleposlanik Vukičević kazao je da je Srbija pružala potporu hrvatskom ulasku u EU jer je to dokaz da se proces proširenja EU-a ne zaustavlja, a osim toga Srbiji su zbog niza sličnosti najprihvatljivija upravo hrvatska iskustva iz procesa pristupanja. Prema njegovim riječima, većina građana kao i sve političke stranke, osim jedne, u Srbiji su za članstvo u EU-u jer uviđaju da se time postiže stabilnost, ujednačavaju se kriteriji, a i bolje je pripadati zajednici država nego biti sam za sebe. Srbija radi na postizanju statusa kandidata, rekao je srbijanski veleposlanik iznijevši da Srbija želi da pitanje Kosova bude riješeno na način koji će biti prihvatljiv za obje strane, kaže se u priopćenju.
U razgovoru dvojice dužnosnika ustanovljeno je kako na obje strane postoji volja da se riješe sva otvorena pitanja kao i da bi trebalo intenzivirati parlamentarnu suradnju te raditi na tome da se zadrže dobri trgovinski odnosi i nakon promjena koje će donijeti hrvatsko članstvo u Europskoj uniji.
Predsjednik Hrvatskoga sabora Šprem primio je u nastupni posjet i izraelskog veleposlanika Yosefa Amranija. U razgovoru je obostrano istaknuta želja za intenziviranjem parlamentarne suradnje i interes za proširenjem suradnje na području gospodarstva.
Predsjednik Sabora Šprem i veleposlanik Amrani suglasili su se u ocjeni da su politički odnosi između Hrvatske i Izraela zadnjih godina dosegli najvišu razinu, a tome je, prema ocjeni dvojice dužnosnika, bitno pridonio i nedavni posjet hrvatskoga predsjednika Ive Josipovića Izraelu. Predsjednik Sabora izrazio je zadovoljstvo povećanjem opsega robne razmjene između dviju zemalja kao i visinom dosadašnjih izraelskih ulaganja u Hrvatsku, te izrazio uvjerenje da ima prostora za daljnje proširenje suradnje na području gospodarstva. Treba iskoristiti vrijeme do 1. srpnja 2013. kad Hrvatska postane članica EU-a, kazao je predsjednik hrvatskog parlamenta, a kao područja u kojima Hrvatska može unaprijediti suradnju naveo je prehrambenu industriju, izvoz pitke vode, energetiku, graditeljstvo i brodogradnju.
Govoreći o stanju u hrvatskoj poljoprivredi predsjednik Sabora je kazao kako postoje problemi koji se ne mogu riješiti preko noći. Hrvatska će vlada uzeti u obzir interese poljoprivrednika, naglasio je predsjednik Šprem i ukazao na dobru kvalitetu hrvatskih poljoprivrednih proizvoda. U tom je kontekstu izrazio zadovoljstvo porastom ekološke proizvodnje zadnjih godina.
Izraelski je veleposlanik Amrani kazao da je Izrael iz financijske i ekonomske krize s kojom je bio suočen između 2001. i 2003. izašao upravo zahvaljujući tome što je smanjio subvencije i povećao inozemna ulaganja. Smatra da postoji golem potencijal za suradnju Hrvatske i Izraela na području gospodarstva, a kao područja interesa izraelskih poslovnih ljudi naveo je u prvom redu infrastrukturne projekte, sustave navodnjavanja, energetiku, farmaceutsku industriju. Izrazio je i zanimanje za proširenje suradnje na području obrane i vojne industrije kao i znanosti i istraživanja. Potrebno je stvoriti dobru investicijsku klimu, kazao je izraelski veleposlanik misleći pritom na uklanjanje birokratskih prepreka, pogotovo na lokalnoj razini, a predsjednik Sabora pružio je uvjeravanja da hrvatska vlada već poduzima mjere u tom smjeru. Na kraju razgovora veleposlanik Amrani je izrazio želju za nastavkom uspješne suradnje Hrvatskog sabora i Knesseta. "Parlamentarne skupine prijateljstva mnogo su pridonijele bilateralnim odnosima", ocijenio je izraelski veleposlanik, kaže se u saborskome priopćenju.