"Potpisivanjem povelje svi pokazujemo društvenu odgovornost u odnosu prema onima kojima je to najpotrebnije, a to su osobe s invaliditetom", rekla je splitska dogradonačelnica Anđelka Visković. Grad Split već ima razrađenu strategiju i u skladu s njom se ponaša godinama, istaknula je, dodajući kako joj tim potpisivanjem još jedanput dodatno daje na važnosti ta kako svi trebaju biti više svjesni i na svoj način pomoći u svakoj ustanovi u kojoj rade, pa i u susjedstvu kada imaju osobu s invaliditetom.
Stanje u Splitu je iznimno dobro, ocijenila je Anđelka Visković, te potučila kako će biti zadovoljni kad u svaku ustanovu neometano bude mogla ući svaka osoba s invaliditetom i ondje ostvariti svoja prava.
Koordinatorica UN-a i stalna predstavnica UNDP-a Louisa Vinton ocijenila je kako ta inicijativa znači da gradonačelnici priznaju svoju moralnu obvezu provoditi ono što je u zakonima.
"Mnogo toga je učinjeno, ali se mnogo toga još može učiniti. Istina, gradovi na obali dosta su toga učinili kako bi ispunili obvezu i omogućili pristup osobama s invaliditetom. Split je učinio vrlo mnogo u usporedbi s drugim gradovima, pogotovo kad je riječ o pješačkim prijelazima ili o plažama, a puno je uloženo u ukidanje fizičkih prepreka", rekla je Louisa Vinton.
"Mi, baš kao i ostali gradovi, pokušavamo biti društveno odgovorni, te svim ljudima učiniti život boljim. Hvar je stari grad i grad kulture. Prije se nije mislilo na osobe s invaliditetom, ali u zadnje vrijeme radimo na tome da svatko ima mogućnost u prostoru komunicirati bez ikakvih prepreka", izjavio je gradonačelnik Hvara Pjerino Bebić.
Osim Splita, povelju o pristupačnosti javnih prostora osobama s invaliditetom potpisali su danas gradonačelnici Staroga Grada, Visa, Vrgorca, Sinja, Makarske, Solina, Omiša, Kaštela, Trilja, Trogira, Hvara i Vrlike.
Povelja o pristupačnosti javnih prostora osobama s invaliditetom potpisuje se od kraja rujna 2009. godine. Do danas tu je povelju u Hrvatskoj potpisalo 111 od 127 gradova.