FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Potražnja za španjolskim obveznicama i dalje snažna, gospodarstvo smanjeno

MADRID, 16. veljače 2012. (Hina/Reuters) - Španjolska se u četvrtak glatko zadužila za 4,1 milijardu eura prodajom triju izdanja obveznica koja su privukla snažan interes ulagača unatoč zabrinutostima vezanim za stanje u gospodarstvu i neizvjesnostima u vezi drugog paketa pomoći za Grčku.

Španjolsko ministarstvo financija prodalo je tako obveznice u iznosu 2,3 milijarde eura s rokom vraćanja 30. srpnja 2015., uz prosječnu kamatnu stopu od 3,32 posto, ipak nešto višu u usporedbi s 2,86 posto, koliko je iznosila na aukciji održanoj početkom mjeseca.

Madrid je prodao i daljnjih 733 milijuna eura obveznica s rokom vraćanja 31. siječnja 2015. Prosječna kamatna stopa iznosila je 2,966 posto. Dodatnih 1,1 milijardu eura namaknuto je prodajom obveznica s rokom vraćanja 31. listopada 2019., uz prosječnu kamatnu stopu od 4,832 posto. Za ta dva izdanja nisu objavljene kamatne stope s prijašnjih aukcija.

Potražnja je na aukcijama triju navedenih izdanja bila veća za 2,2, 4,4 i 3,3 puta u odnosu na iznos ponuđen na upis.

"Vidimo da se ministarstvo zadužilo za najviši planirani iznos, uz snažnu potražnju, što je znak povjerenja u španjolsko gospodarstvo i mjere koje se poduzimaju", kazao je španjolski ministar gospodarstva Luis de Guindos u tamošnjem parlamentu.

Stanje u gospodarstvu ipak nije dobro, o čemu svjedoči najnoviji podaci statističkog ureda koji su pokazali da je gospodarstvo smanjeno u zadnjem tromjesečju prošle godine po prvi put u posljednje dvije godine.

Bruto domaći proizvod (BDP) u četvrtom je tromjesečju prema prethodna tri mjeseca smanjen za 0,3 posto, nakon stagnacije u trećem tromjesečju, u uvjetima otegnute gospodarske krize koja je započela prije gotovo pet godina.

U 2011. gospodarstvo je pak poraslo za 0,7 posto, nakon pada za 0,1 posto u 2010.

Španjolsko gospodarstvo raslo je po nadprosječnim stopama od ulaska u eurozonu prije 12 godina, no procvat je najvećim dijelom proizlazio iz snažnog rasta sektora nekretnina, podupiranog jeftinim zajmovima, a muku muči od njegova kolapsa 2007. Dodatni problem je vrlo visoka nezaposlenost, najviša u eurozoni, od gotovo 23 posto.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙