Analitičari, međutim, ne očekuju veći napredak na razgovorima 23. veljače između veleposlanika SAD-a Glyna Daviesa i zamjenika sjevernokorejskog ministra vanjskih poslova Kim Koye-gwana. Pjongjang je pristao napusiti svoj nuklearni program po sporazumu o pomoći u zamjenu za denukleraizaciju iz 2005., postignutom na pregovorima šest strana, Sjeverne i Južne Koreje, Japana, Kine, Rusije i SAD-a.
Od tada je, međutim, Sjeverna Koreja provela dva nuklearna testa i objavila postojanje programa obogaćivanja uranija, što joj, uz već dugo postojeći program proizvodnje plutonija, omogućuje još jedan način da dođe do materijala za proizvodnju nuklearnog oružja.
Sastanak idućeg tjedna bit će treći između dvije strane u posljednjih osam mjeseci a prvi od smrti bivšeg sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-ila kojega je naslijedio njegov sin Kim Jong-un.
"Ovo je nastavak susreta koje imamo sa Sjevernom Korejom kako bi vidjeli je li spremna ispuniti svoje obveze po zajedničkoj izjavi sa razgovora šest strana 2005. godine, njene međunarodne obveze te poduzeti konkretne korake prema denuklearizaciji", rekla je novinarima glasnogovornica State Departmenta Victoria Nuland. "Pitanje je jesu li spremni odgovoriti na to što tražimo kako bi se vratili razgovorima, a to ćemo saznati u Pekingu", dodala je.