Dow Jones indeks ojačao je 0,66 posto, na 12.716 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,89 posto, na 1.324 boda, a Nasdaq indeks 1,22 posto, na 2.848 bodova.
Pozitivno su na tržište jučer utjecale vijesti o jačanju industrijske aktivnosti u najvećim svjetskim gospodarstvima. U Kini je industrija ojačala, dok se očekivalo njezino slabljenje, a u Njemačkoj je industrijska proizvodnja porasla po prvi puta u četiri mjeseca.
Institut za menadžere nabave izvijestio je, pak, da je njegov indeks industrijske aktivnosti u SAD-u u siječnju porastao po najvišoj stopi u sedam mjeseci. Objavljeno je i da je u građevinarstvu potrošnja u prosincu prošle godine porasla peti mjesec zaredom, za 1,5 posto, pri čemu je dosegnula najvišu razinu u godinu i pol dana.
Zahvaljujući tome, građevinski je sektor jučer bio među najvećim dobitnicima. Indeks tog sektora skočio je 1,8 posto.
Ulagače je oraspoložio i grčki ministar financija Evangelos Venizelos, koji je kazao da dogovoru s kreditorima o restrukturiranju dugova Atene predstoji još samo jedan formalni korak. To znači da bi Grčka mogla ispuniti uvjete za dobivanje drugog paketa međunarodne pomoći i tako izbjeći bankrot.
To je potaknulo cijene europskih banaka, a zahvaljujući tome oporavile su se i dionice američkih banaka. Dionice Citigroupa, Bank of America i Morgan Stanleya poskupile su između 3 i 4 posto.
Zbog toga ulagače nisu pokolebali ni slabiji nego što se očekivalo podaci o zapošljavanju. Prema izvješću ADP-a, najveće američke agencije za zapošljavanje, u siječnju je broj zaposlenih u privatnom sektoru porastao za 170.000, oko 10.000 manje nego što se procjenjivalo.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,92 posto, na 5.790 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 2,44 posto, na 6.616 bodova, a pariški CAC 2,09 posto, na 3.367 bodova.