Inzkov ured u Sarajevu (OHR) priopćio je kako je on tijekom dana odvojeno u Den Haagu razgovarao s Brammertzom te s nizozemskim ministrom vanjskih poslova Uriem Rosenthalom.
Uz razgovore o radu ICTY-a i suradnji BiH s haaškim sudom, Inzko je Brammertzu i Rosenthalu rekao kako svaka inicijativa koja za cilj ima ukidanje državnog suda ili smanjivanje njegovih ovlasti predstavlja izravni izazov sposobnosti države da provodi svoje ustavne obveze.
"Sud i državno odvjetništvo BiH ključne su državne institucije za osiguravanje vladavine prava", izjavio je Inzko.
Narodna skupština RS u siječnju je usvojila odluku kojom je obvezala zastupnike iz toga entiteta u državnom parlamentu da pokrenu inicijativu za ukidanje suda i državnog odvjetništva BiH, s tvrdnjom kako su oni neustavni i nezakoniti.
Prijedlog zakona o ukidanju tih pravosudnih tijela u srijedu su i formalno podnijeli zastupnici Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Srpske demokratske stranke (SDS).
U prijedlogu zakona, koji nema izgleda dobiti potrebnu potporu u parlamentu, predviđeno je da državni sud i državno odvjetništvo prestanku djelovati u roku od trideset dana po usvajanju zakona a da se svi započeti procesi prepuste entitetskim pravosuđima.
Stajalište Valentina Inzka je pak kako su ustavni i zakonski temelji za funkcioniranje suda i državnog odvjetništva BiH nedvojbeni, jer je o tome u dva navrata pravorijek dao ustavni sud BiH.
Uspostavla tih pravosudnih tijela, podsjetio je Inzko Brammertza i Rosenthala, ključni je element strategije za zatvaranje haaškog suda jer su time ispunjeni uvjeti za procesuiranje preostalih slučajeva ratnih zločina.