Euro je ojačao prema dolaru 0,8 posto, na 1,3184 dolara. Time se ponovno približio i najvišoj razini u šest tjedana od 1,3235 dolara, na koju se popeo u petak. Njime se trgovalo po 1,20 švicarskih franaka, na samoj granici koju je u prošlogodišnjem rujnu utvrdila švicarska središnja banka.
Prema jenu je ojačao 0,6 posto, na 100,25 jena, nakon što se ranije spustio na 99,25 jena.
Dolar je oslabio i prema jenu i njime se trgovalo po 76,027 jena, što je njegova najniža razina od 31. listopada kada je zabilježio najnižu razinu od Drugog svjetskog rata, u visini 75,311 jena, nakon čega su japanske monetarne vlasti intervenirale velikim prodajama japanske valute.
Grčki ministar financija Evangelos Venizelos je kazao da je dogovor Grčke s privatnim kreditorima o zamjeni obveznica na korak do postizanja. Euru je podršku dao i podatak o usporavanju pada proizvodnih aktivnosti u eurozoni, uz oporavak aktivnosti u njemačkom proizvodnom sektoru, a ohrabrujuća je bila i snažna potražnja za njemačkim i portugalskim državnim dugom.
"Euru će danas na ruku ići poboljšanja indeksa upravljanja nabavom (PMI) u proizvodnom sektoru. Pokažu li sličnu situaciju podaci iz američkog proizvodnog sektora, aktualni oporavak mogao bi potrajati", kazao je Ian Stannard, čelnik europske valutne strategije u Morgan Stanleyu.
Atena još mora uvjeriti međunarodne zajmodavce da je sposobna provesti rezove u potrošnji i reforme tržišta rada, a ojačale su i zabrinutosti da bi i Portugal mogao krenuti grčkim stopama i biti primoran restrukturirati dug.
Ulagači su ipak bili na oprezu zbog moguće japanske intervencije kako bi se zauzdao uzlet jena, s obzirom da je dolar pao na najnižu razinu u tri mjeseca prema jenu, a i zato što je euro i dalje vrlo slab, u visini oko 100 jena.
Ohrabrujuć podatak stigao je i danas iz Kine o blagom jačanju proizvodnog sektora, što je ublažilo zabrinutosti u vezi globalnog gospodarstva.