"Sigurni smo da smo izbjegli veliku, uistinu veliku kreditnu krizu, krizu financiranja", zaključio je predsjednik središnje monetarne institucije eurozone na godišnjem okupljanju Svjetskog gospodarskog foruma (WEF) u Davosu.
Upozorio je ipak da zasad nije moguće reći imaju li i poduzeća i potrošači koristi od gotovo 500 milijardi eura koje je ECB ubrizgao u bankovni sektor putem jeftinih trogodišnjih kredita.
"Možemo li sa sigurnošću reći da će se tim novcem zapravo financirati realno gospodarstvo? Još nemamo nikakvih dokaza o tome. Moramo pričekati. Postoji vremenski razmak između ta dva trenda. U međuvremenu se protok kredita u pojedinim dijelovima eurozone manje-više normalizirao. U drugim je pak dijelovima ozbiljno zakočen", ističe čelnik ECB-a.
U određenoj je mjeri priljev jeftine likvidnosti u prosincu ublažio i napetosti na tržištu državnih obveznica, ali još nije potaknuo banke da posuđuju jedna drugoj novac, napomenuo je Draghi.
"Bilo je određene reakcije na tržištima državnih obveznica ali još čekamo ključnu stvar – ponovno aktiviranje tržišta međubankovnih pozajmica", upozorio je.
Prognozirao je također da će premije rizika za obveznice pojedinih članica eurozone vjerojatno ostati visoke dulje vrijeme, usprkos sniženju proračunskih manjkova, ekonomskim reformama i mjerama jačanja proračunske discipline i mehanizmima zaštite.
Naglasio je da će ECB podjednako budno sprečavati pretjerano usporavanje kao i pretjerano ubrzavanje inflacije, podsjećajući na ECB-ovu ciljanu vrijednost godišnje inflacije od nešto ispod dva posto.