FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 12,30 sati

ZAGREB, 22. siječnja 2012. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 12,30 sati:

ZAGREB

U Hrvatskoj i inozemstvu danas se održava referendum na kojem građani odlučuju o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji. Biračka mjesta otvorena su od 7 do 19 sati u Hrvatskoj i inozemstvu. Zbog vremenske razlike jučer su prvi na referendum izašli birači na Novom Zelandu u Aucklandu, a referendum završava 23. siječnja u 4 sata ujutro u Los Angelesu u SAD-u. Na drugom referendumu u hrvatskoj povijesti može glasovati nešto više od 4,5 milijuna birača na ukupno 6749 biračkih mjesta. U Hrvatskoj se mogu izjasniti na 6573 redovita biračka mjesta, a na 70 posebnih, odnosno mješovitih glasovat će pripadnici vojske, zatvorenici i pomorci te osobe koje su izvršile privremeni upis prema mjestu boravaka na dan referenduma. Po podacima Ministarstva uprave, izvan mjesta prebivališta može glasovati 21.476 birača. U inozemstvu se glasuje u 52 zemlje na 106 biračkih mjesta, od čega najviše, 24 u Bosni i Hercegovini. Na dan održavanja referenduma neće biti šutnje osim na biračkim mjestima i u krugu od 50 metara od pojedinog biračkog mjesta. Za odluku o udruživanju Hrvatske s EU potrebno je da od ukupnog broja birača koji pristupe referendumu najmanje 50 posto plus jedan birač glasuju valjanim zaokruživanjem odgovora "za". Odluči li većina glasovati "za", Republika Hrvatska će 1. srpnja 2013. postati punopravna članica Europske unije, nakon što Hrvatski sabor i parlamenti 27 država članica ratificiraju Pristupni ugovor. Referendum o ulasku u EU drugi je u Hrvatskoj nakon što su se građani izjasnili o osamostaljenju Hrvatske.

ZAGREB

Državno izborno povjerenstvo (DIP) izvijestilo je danas u podne da je do 11 sati na referendum o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji izašlo 11,44 posto birača. Od ukupno 6.574 biračka mjesta, u DIP su pristigli rezultati s njih 95,19 posto odnosno sa 6.258 biračkih mjesta. Na njima je ukupno prijavljeno 3.877.072 birača, a do 11 sati glasalo je 443.623 birača ili 11,44 posto. Najveći odaziv do 11 sati bilježe Grad Zagreb s 14,84 posto, te Zagrebačka županija s izlaskom na birališta ukupno 14,17 posto birača. Najmanji odziv je u Zadarskoj županiji s 8,4 posto te Vukovarsko-srijemskoj s 8,12 posto. Odziv do 11 sati na prošlim parlamentarnim izborima bio je 16,4 posto, što znači da je sad odziv do 11 sati bio manji za 4 posto. Član DIP-a Davor Orlović izjavio je za Hinu da referendum protječe mirno te da nisu uočene nikakve nepravilnosti. "U stalnom smo kontaktu sa županijskim izbornim povjerenstvima i s informativno-komunikacijskim centrom MUP-a. Prema svim dojavama može se reći da referendum protječe mirno, prema standardima izborne kulture, izbornih tijela i birača te se nadamo da će tako ostati i do zatvaranja birališta u 19 sati", rekao je Orlović. Sljedeći rezultati o odzivu birača DIP će objaviti oko 17 sati za izlazak do 16 sati.

ZAGREB

Referendum o pristupanju Hrvatske u EU prolazi mirno u demokratskoj atmosferi i bez incidenata na glasačkim mjestima, zaključuje GONG na temelju dojava svojih promatrača koji su do 11,30 sati zabilježili tek nekoliko manjih nepravilnosti. GONG-ovi promatrači, njih oko 300 raspoređenih na 253 glasačka mjesta i organiziranih u 42 mobilna tima, do 11 sati dojavili su tek manji broj nepravilnosti. Tako primjerice birački odbor u mjestu Pokupsko Kobilić nije provjeravao identifikacijske dokumente promatrača, a na dva glasačka mjesta u Rijeci i Mrkoplju dopušteno je glasanje bez odgovarajuće identifikacijske isprave, dok je u Brinju na jednom glasačkom mjestu birački odbor nastavljao slušati debatu o EU na radiju i nakon upozorenja promatrača. Na jednom glasačkom mjestu u Dugom rat omogućeno je tzv. obiteljsko glasanje koje je prekinuto nakon upozorenja promatrača. U mjestu Klobučak organizirano je neprimjerena mjesto za glasovanje, a riječ je o kontejneru u koji ne stane ni birački odbor, dok je u mjestu Svinica Krstinjska glasačko mjesto teško dostupno, bez struje i grijanja. GONG je do 11,30 zaprimio manji broj poziva građana koji su prijavili da birač nije mogao glasati u Muenchenu, iako se prethodno registrirao te prisutnost propagandnog materijala (letaka, plakata) na manje od 50 metara od glasačkog u Zadru na biračkim mjestima 66 i 67 te u Zagrebu na biračkom mjestu 472.

ZAGREB

Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović glasovao je jutros, u društvu supruge Tatjane, na referendumu o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji na biračkom mjestu u Palmotićevoj 30, istaknuvši kako je ovo velik dan za Hrvatsku te da ga veseli što će cijela Europa postati njegov dom. "Veseli me što će cijela Europa postati moj dom", izjavio je nakon glasovanja predsjednik Josipović dodajući kako će Hrvatska biti prvi dom, a Europa širi dom. Uživat ću sva prava koja uživaju građani Europe, istaknuo je ponovivši da očekuje pozitivan rezultat referenduma. Izrazio je nadu da će i druge zemlje iz susjedstva i regije ući uskoro u europsku zajednicu. Drži kako je ovo veliki dan za Hrvatsku, a da će 1. srpnja 2013. biti dan kada će se definitivno hrvatska povijest "prelomiti" na bolje. Zagovaram eurorealizam, tezu da imamo puno toga učiniti i da samim ulaskom u EU svijet neće odmah biti bitno drugačiji, rekao je dodajući da nas čekaju trajne reforme, kao i druga društva. Istaknuo je i da u idućem razdoblju očekuje jačanje dobre suradnje u regiji. Trend koji je zadnjih godina vidljiv treba nastaviti, istaknuo je Josipović i poručio da će Hrvatska svojom aktivnošću pomoći zemljama iz susjedstva da i one uđu u EU. Na upit o krizi koja potresa EU i prosvjedima u nekim zemljama, kazao je da je uzrok ekonomske krize u slabosti nacionalnih ekonomija, a ne u EU.

ZAGREB

Hrvatska kaže "da", poručio je premijer Zoran Milanović nakon što je glasovao na referendumu na kojemu hrvatski građani danas odlučuju o pristupanju Hrvatske Europsku uniju. Milanović je time, nakon glasovanja na koje je došao u pratnji supruge Sanje, odgovorio na novinarsko pitanje je li ga strah da će hrvatski građani na referendumu reći "ne" ulasku u Uniju. Upitan ima li kod njega ikakvog mjesta euroskepticizmu, odgovorio je kako nema mjesta euroskepticizmu, već zdravoj ljudskoj skepsi prema svemu, ali i optimizmu prema većini. "Mora vas vući optimizam i vjera u budućnost", istaknuo je Milanović. Naglasio je kako je skepsa uvijek dobra, ali samo kao jedan od faktora za donošenje odluke, podsjetivši na poslovicu koja kaže: "Najteže je čovjeku vidjeti ono što mu je pred nosom". "To je stalna čovjekova borba, dakle ono što je očito, što je tu. Ovo je sada tu i ulazimo u EU, sudjelovat ćemo u donošenju odluka. Nismo veliki, ali nismo ni beznačajni i moramo biti svjesni sami sebe. To je ta samosvijest o kojoj govorimo cijelo vrijeme, i samopoštovanje, ne napuhanost i oholost, nego samosvijest", poručio je premijer. "U jednom trenutku moramo donijeti odluku, deset godina smo razmišljali, analizirali, nikada u svojoj povijesti nismo neku odluku toliko dugo pripremali. Kako se organizacija u koju ulazimo, po prvi put svojom voljom, mijenjala u ovih deset godina, mijenja se i danas, ali takav je život", naglasio je Milanović.

ZAGREB

Predsjednik Hrvatskog sabora Boris Šprem danas je izrazio uvjerenje da će na referedum izaći više od 60 posto građana i da će oko dvije trećine njih glasovati za ulazak u Europsku uniju, a činjenicu da nema pozitivne euforije ocjenjuje dobrim znakom. U izjavi novinarima nakon glasovanja na referendumu o ulasku Hrvatske u EU, na svom biračkom mjestu u zagrebačkom naselju Srednjaci, Šprem je rekao da je njegov osobni odnos prema vrijednostima Europske unije sada manje važan. To je važno za naše građane, za sve koji žele bolji život, dodao je. Naglasio je, međutim, da će biti bolje već danas "jer ćemo već danas znati da smo članica Europske unije" te izrazo nadu da će se to moći potvrditi i oko 22 sata. Upitan što poručuje onima koji će danas glasovati "protiv", predsjednik Hrvatskog sabora odgovorio je da imaju na to pravo, ali da će se i sami uvjeriti za nekoliko godina da smo dobro odlučili glasujući "za". "Dobar je znak da nema velike pozitivne euforije jer su građani dobro informirani o članstvu u EU", dodaje. Rekao je da ga osobno veseli što ćemo na taj način osigurati bolju budućnost svojoj djeci. Nama će još jedno vrijeme biti teško, morat ćemo svladati velike zadaće i bit ćemo zadovoljni sa svim segmentima EU-a, rekao je."Najviše me raduje činjenica da ćemo - ne u inozemstvu, nego u tuzemstvu - sudjelovati u znanstveno-istraživačkim projektima za koje je osigurano puno sredstava u EU-u", naglasio je.

ZAGREB

Predsjednica HDZ-a Jadranka Kosor je, nakon glasovanja na današnjem referendumu o ulasku Hrvatske u Europsku uniju, rekla kako vjeruje da će referendum biti "više nego uspješan". Hrvatska svojom poviješću, kulturom i kršćanskom tradicijom pripada Europi i danas to moramo potvrditi na referendumu, rekla je. "Vjerujem da će referendum biti više nego uspješan", kazala je. Hrvatska će 1. srpnja 2013. sjesti za stol europskih država i naroda i nitko više bez nas neće o nama odlučivati, Hrvatska će tada s drugih 27 članica EU dijeliti vrijednosti stabilnosti, mira, prosperiteta i slobode, rekla je predsjednica HDZ-a. "Bila mi je čast voditi vladu koja je završila pregovore Hrvatske s EU", kazala je Kosor. Upitana što je osobno veseli, izjavila je da će Hrvatska u EU imati što pokazati i dodatno poduprijeti budućnost EU. "Završetkom pregovora i potpisivanjem pristupnog ugovora s EU, Hrvatska se vraća kući i vjerujem da će mnogi građani tako i odlučiti. Vjerujem u to", rekla je Kosor koja je na biračko mjesto u osnovnoj školi Antuna Gustava Matoša došla sa sinom Lovrom..

ZADAR

Oslobodilačka vojno-redarstvena operacija "Maslenica", kojom je ponovno spojen sjever i jug Hrvatske, počela je na današnji dan, 22. siječnja, 1993. godine. U samo tri dana u zadarskome zaleđu je oslobođeno 15-ak sela, te bitne strateške točke kao što su Masleničko ždrilo i zrakoplovna baza Zemunik, a sjever i jug Hrvatske ponovno su spojeni kopnom. Poginulo je 19 pripadnika Hrvatske vojske i policije, a ranjeno ih je 70. U izvedbi operacije "Maslenica" bile su angažirane sve grane oružanih snaga, a uspješnom izvedbom te operacije HV-a stvoreni su uvjeti za oslobađanje brane Peruča. Nakon akcije na južnome bojištu i oslobođenja zapadne Slavonije potkraj 1991., operacija "Maslenica" bila je navještaj kasnijih oslobodilačkih operacija koje će donijeti pobjedu u Domovinskom ratu, ocjenjuje ravnatelj Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskoga centra Domovinskog rata, povjesničar Ante Nazor. Trodnevno obilježavanje obljetnice te akcije završava danas. Programom je, uz polaganje vijenaca u Kašiću u i Islamu Latinskom i mise u crkvi sv. Frane u Podpragu, predviđen među ostalim memorijalni maraton Maslenica-Posedarje-Novigrad.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙