"Krajnje je vrijeme da se vlada i sve relevantne institucije pozabave problemom javne radiotelevizije i stvore valjane pravne i institucionalne preduvjete kako bi hrvatska javnost primala informacije od javnog interesa. Podsjećam političare svih političkih opredjeljenja da je uloga medija širenje informacija na istinit i uravnotežen način te poštivanje svih profesionalnih standarda", kazao je u objavljenom priopćenju glavni tajnik SEEMO-a Oliver Vujović.
SEEMO, sa sjedištem u Beču, u priopćenju ocjenjuje da je transformacija državnih televizijskih kanala u javni medij polagan i težak proces u većini postkomunističkih zemalja, uključujući one koje su već članice EU-a ili bi to uskoro trebale postati, ističući da HRT ne uspijeva ispuniti svoju zadaću.
Podsjećajući na sukob između Programskog vijeća, "za čije se članove smatra da predstavljaju političke interese", i novinara, SEEMO zaključuje da uzrok tog sukoba leži u nastavku direktnog i indirektnog političkog pritiska, imenovanju urednika bez profesionalne vjerodostojnosti, proizvoljnom ukidanju programa bez uvjerljivog objašnjenja, javnom suspendiranju novinara, selektivnoj cenzuri i sveopćoj odsutnosti tranparentnosti.
SEEMO u priopćenju prenosi i riječi novoimenovane ministrice kulture Andree Zlatar-Violić koja je kazala da "od petsto zaposlenih u Ministarstvu kulture nitko nije specijaliziran za medije".
U Novinarskom domu održana je 16. siječnja trosatna javna rasprava povodom Apela za uspostavu vjerodostojnosti javne funkcije HRT-a kojeg su pokrenuli Hrvatsko novinarsko društvo, Kuća ljudskih prava Zagreb, koordinacija za medije Hrvatske udruge producenata i Društva hrvatskih filmskih redatelja uz potporu tridesetak organizacija civilnog društva.
Rasprava je za istim stolom okupila velik broj novinara, stručnjaka, aktivista, saborskih zastupnika, javnih dužnosnika uključujući i ministricu kulture Andreu Zlatar Violić, a odazvali su joj se i članovi Uprave HRT-a, glavni urednici HTV-a i HR-a uz izostanak članova Programskog vijeća i Nadzornog odbora HRT-a.