Autor Ivan Fumić istaknuo je kako borba za pravdu, slobodu i jednakost ne smije pasti u zaborav te da je knjiga odgovor na omalovažavanje i pokušaja revizije narodnooslobodilačke borbe i antifašizma. Upozorio je na masovno rušenje antifašističkih spomenika, osobito nakon 1990. i djelovanje onih koji upozoravaju na "crvene vragove". Fumić je pritom spomenuo i predsjednika Hrvatskog helsinškog odbora (HHO) Ivana Zvonimira Čička za kojeg je rekao da "za svaku pronađenu kost" tvrdi pripada žrtvi komunističkog zločina, tvrdeći da je njegov (Čičkov) otac bio u ustašama. U tom je kontekstu spomenuo i povjesničara Ivu Banca te savjetnika bivše premijerke za vanjsku politiku ne navodeći mu ime. Nedavno uhićenje Josipa Boljkovca Fumić je pak okarakterizirao kao propagandu bivšeg ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka.
Recenzentica knjige Nataša Mataušić istaknula je da je knjiga namijenjena ne samo stručnjacima, nego i svim zainteresiranim čitateljima koje zanima istina. Ona je istodobno poticaj na daljnje, sustavno, na znanstvenim činjenicama zasnovano istraživanje o dječjim žrtvama Drugog svjetskog rata na području Nezavisne države Hrvatske (NDH).
Knjiga će za jedne biti memento tragičnih istinitih događaja za vrijeme kratkotrajne vladavine ustaškog terora i tragične sudbine djece u njemu i upozorenja kako se to više nikad ne bi ponovilo. Za druge će pak ona biti provokacija, oživljavanje borbe protiv narodnih neprijatelja i napada na katoličku crkvu u Hrvatskoj, rekla je Mataušić izrazivši nadu kako će onih prvih ipak biti više.
Predsjednik Saveza Ratko Maričić rekao je da je autor opisao nastanak koncentracijskih logora u kojima su bila zatočena djeca odvojena od roditelja koji su ubijeni, a za potvrdu svojih teza koristio iskaze preživjelih pojedinaca. Autor za tragediju zatočene djece optužuje ustaški zločinački režim, ali i dio katoličke crkve, posebno pojedine časne sestre koje su se nečasno odnosile prema unesrećenoj djeci u logoru Jastrebarsko koju su spasili pripadnici Četvrte kordunaške brigade. Također ukazuje i na pojedince i ustanove koji su spašavali djecu - Caritas, Crveni križ, ali i časne sestre i odgojiteljice koje su se brinule za djecu, rekao je Maričić.
Knjigu je izdao Savez antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske.